Rusko má mít kvůli seznamu nežádoucích problémy s Berlínem. Angela Merkelová bude mít řadu otázek

30.05.2015 14:55

Německá vláda žádá Rusko, aby vysvětlilo, proč zakázalo osmi německým představitelům vstup na své území. Dnes o tom informovala agentura DPA. Moskva, která v pátek vydala seznam 89 evropských politiků, diplomatů a vojenských činitelů, kteří do Ruské federace nemohou cestovat, zatím na žádost nereagovala. Na černé listině jsou i čtyři Češi.

Rusko má mít kvůli seznamu nežádoucích problémy s Berlínem. Angela Merkelová bude mít řadu otázek
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Berlín o vysvětlení žádá s tím, že dotčení lidé mají právo znát přesné důvody, aby se případně mohli právně bránit. Na sankčním výčtu je mimo jiné také nejvyšší představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt, generál německého vojenského letectva Karl Müllner nebo německý poslanec Karl-Georg Wellmann z CDU.

Na seznamu je i šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker

Wellmann je předsedou německo-ukrajinské parlamentní skupiny a expertem na Rusko v zahraničním výboru. O tom, že je v Rusku nežádoucí osobou, ví už několik dnů. Před týdnem v neděli mu totiž úředníci během pasové kontroly na moskevském letišti Šeremeťjevo sdělili, že do Ruska nesmí do roku 2019.

Rusko již na začátku března nevpustilo některé evropské diplomaty a politiky na pohřeb zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Povolení k cestě nedostal například předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz nebo lotyšská poslankyně Evropského parlamentu Sandra Kalnieteová. Oba jsou i na novém seznamu.

Na sankčním seznamu jsou i čtyři Češi, a to Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek, Jaromír Štětina a Štefan Füle. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK řekla, že Černínský palác nový sankční seznam ještě oficiálně neobdržel. Seznam se v pátek večer objevil na webu finské televize YLE.

Z dalších jmen jsou na něm bývalý předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker, britský politik Malcolm Rifkind či bývalý šéf britských Liberálních demokratů Nick Clegg.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…