Rusko musí kvůli poklesu cen ropy změnit letošní rozpočet, prohlásil Medveděv

20.02.2015 14:20

Stav ruského hospodářství vyžaduje přijmout "složitá rozhodnutí" včetně úpravy mnoha kapitol letošního rozpočtu. Na schůzi ruské vlády to dnes v Moskvě prohlásil její předseda Dmitrij Medveděv. Úpravy rozpočtu je podle něj třeba provést bez populismu a prosazování resortních zájmů.

Rusko musí kvůli poklesu cen ropy změnit letošní rozpočet, prohlásil Medveděv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

"Změny se mohou dotknout velkého objemu ukazatelů," upozornil premiér. "Musíme přijmout celou řadu poměrně složitých rozhodnutí ohledně tlaku na rozpočet a schválit tyto změny v parlamentu. Přitom nelze vycházet z úzkých resortních zájmů a populistických cílů," konstatoval.

"Po návratu Krymu, který podpořila celá naše země i obě parlamentní komory, následoval bezpříkladný vnější politický tlak a následná hospodářská situace. To vše pochopitelně ovlivnilo naší ekonomiku. Teď stojíme před nutností složitých rozhodnutí včetně rozpočtových úprav," citovala předsedu ruské vlády agentura TASS.

Ruské hospodářství utrpělo škody vlivem západních sankcí, na něž Moskva reagovala vlastním balíkem sankčních protiopatření. Vážné škody ale ekonomice způsobil hlavně pád světových cen ropy, která tvoří podstatnou část příjmů ruského státního rozpočtu.

Podle Medveděva musí teď Rusko nejen zachovat hospodářskou a sociální stabilitu, ale zajistit i růst a pomoc podnikům, které to potřebují. "Hlavním úkolem je určit, které projekty můžeme podporovat v plném objemu, které musíme ne-li zmrazit, tedy aspoň odložit, a u kterých se musíme rozhodnout jinak," řekl premiér.

Podle agentury TASS bude vláda při úpravě rozpočtu vycházet z předpokládaných cen ropy ve výši 50 dolarů za barel. Výše deficitu federálního rozpočtu má letos dosáhnout 3,8 procenta hrubého domácího produktu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…