Rusko na jednání RB OSN o katastrofě letu MH17 odmítlo zřízení mezinárodního tribunálu

21.07.2015 9:58

Návrh skupiny pěti zemí na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetření okolností loňské katastrofy malajsijského dopravního letadla nad ukrajinským Donbasem Rusko v pondělí na schůzi Rady bezpečnosti OSN odmítlo. Zároveň předložilo vlastní návrh rezoluce. Oznámili to v New Yorku západní diplomaté. Při havárii, způsobené podle Kyjeva raketou odpálenou z území ovládaného ukrajinskými separatisty, zahynulo téměř 300 lidí.

Rusko na jednání RB OSN o katastrofě letu MH17 odmítlo zřízení mezinárodního tribunálu
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

K vytvoření mezinárodního tribunálu vyzvali v návrhu rezoluce zástupci Malajsie, Austrálie, Ukrajiny, Belgie a Nizozemska, které bylo pověřeno hlavním vyšetřováním katastrofy a mělo v letounu na lince MH17 nejvíc pasažérů. Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, ale rezoluci odmítlo a předložilo návrh vlastní. Prezident Vladimir Putin už dřív projekt mezinárodního tribunálu označil za kontraproduktivní a předčasný.

Ruský návrh se o vytvoření tribunálu nezmiňuje. Vyzývá k potrestání viníků a pověřuje generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby během dvou týdnů informoval Radu bezpečnosti „o krocích, které by rozšířily roli OSN při vyšetřování“. Šéf OSN by rovněž měl jmenovat zvláštního zmocněnce pro vyšetřování incidentu. Západní státy ruský návrh odmítly.

Podle diplomatů se předpokládalo, že Rada bezpečnosti bude o návrhu rezoluce hlasovat do konce července, ale její obsah je stále nejasný. Pondělní debata neměla kvůli sporům mezi Ruskem a ostatními státy pozitivní výsledek.

Ukrajina a její západní spojenci jsou přesvědčeni, že malajsijský letoun byl zasažen raketou odpálenou z území ovládaného proruskými separatisty. Rusko naopak tvrdí, že raketu odpálila ukrajinská armáda, případně že malajsijský stroj byl zasažen raketou vzduch-vzduch vystřelenou z ukrajinského bojového letounu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

navýšení dálniční známky

Uvažujete o tom, že by cena každý rok rostla. O kolik? A porostou také lidem každoročně platy? Třeba teď jsou reálné mzdy na minimum.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

8:02 Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

Ve svém pravidelném vysílání se předseda strany PRO Jindřich Rajchl věnoval například sankcím na rus…