Rusko se rozpadne, pravil Lech Walesa

09.04.2015 15:01

Nositel Nobelovy cenu míru a bývalý polský prezident Lech Walesa poskytl rozhovor ukrajinským médiím, ve kterém předpovídá rozpad Ruska. Legendární vůdce hnutí Solidarita rovněž nabádá Západ, aby přikročil k zastrašení Ruska zbraněmi.

Rusko se rozpadne, pravil Lech Walesa
Foto: MEDEF
Popisek: Lech Walesa

„Západ musí udělat vše pro to, aby zabránil ruské agresi, včetně odeslání jaderných zbraní. Je důležité ukázat, že je máme k dispozici a že jsou nesrovnatelně lepší než ty ruské,“ cituje International Business Times Walesovo vyjádření. Walesa i v minulosti vystupoval jako jeden z netvrdších kritiků Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina. Své názory na Rusko v důsledku ukrajinské krize ještě přitvrdil. Ukrajinským médiím dále řekl, že očekává rozpad Ruska. „Na území této rozlehlé země žije 60 národností. Nakonec se může stát, že se rozpadne a Rusku zůstane třeba jen 20 milionů obyvatel,“ předpovídá Walesa.

Walesa je považován za ikonu mezi polskými disidenty a své renomé si získal i v očích světové veřejnosti. Založil a dlouhá léta stál v čele polského odborového hnutí Solidarita, které svádělo líté boje s polskými komunisty. Za svoji činnost byl již v roce 1983 oceněn Nobelovou cenou míru. V 90. letech se stal rovněž polským prezidentem, ale v průběhu prvního volebního období jeho popularita výrazně poklesla a nakonec byl při dalších volbách poražen bývalým komunistou a kandidátem polské levice Aleksanderem Kwaśniewským. Popularita Walesy se podle všech dalších průzkumů již nikdy nepřiblížila číslům, kterých dosahovala na začátku 90. let.

Loni v létě byl Lech Walesa hostem publicistického pořadu Otázky Václava Moravce, kde mimo jiné komentoval ukrajinskou krizi. Bývalý polský prezident tehdy vyjádřil přesvědčení, že Vladimir Putin nakonec Krym vrátí Ukrajině nazpátek. Od vypuknutí ukrajinské krize vyzývá Walesa Západ k razantnějším krokům a sám ostrými vyjádřeními na adresu Putinova režimu rozhodně nešetří. Letos v únoru například v rozhovoru pro televizi TVN24 uvedl, že v případě ohrožení Polska ruskou armádou požádá jako první o zbraň a bude střílet. Dodal ovšem, že Vladimir Putin si je vědom toho, že útok na Polsko by jej přišel velmi draho.

Walesa je sice stále vnímán jako statečný hrdina a bojovník za demokracii, ale čas od času nechává zaznít své názory, které jsou považovány za kontroverzní. Na jaře 2013 se například velmi osobitým způsobem zapojil do celonárodní debaty o homosexuálních sňatcích. Walesa dával najevo, že již samotná debata o sňatcích mezi osobami stejného pohlaví mu jako katolíkovi není po chuti. Na ironický dotaz novináře televize TVN, jestli by neměli homosexuální poslanci polského parlamentu sedět v poslední řadě u zdi, odpověděl, že ano a v ideálním případě v jiné místnosti. „Respektuji demokracii a práva menšin. Demokracii ovšem tvoří většina. Nyní si menšina osobuje právo kráčet v čele většiny,“ komentoval později svůj výrok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

14:07 Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

V Prostoru X poreferoval o Číně a vztazích s Českou republikou bývalý zpravodaj ČT z Číny Tomáš Etzl…