Rusko stojí o dialog s Porošenkem, jednání je možné už v červnu

26.05.2014 11:57

Rusko je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno k dialogu s pravděpodobným vítězem ukrajinských prezidentských voleb Petrem Porošenkem. Moskva podle Lavrova volby respektuje, Kyjev by ale neměl stupňovat operaci proti povstalcům. Porošenko v Kyjevě oznámil, že by se chtěl s ruským vedením sejít v první polovině června. Stabilizace situace na východě Ukrajiny podle něj není bez Moskvy možná.

Rusko stojí o dialog s Porošenkem, jednání je možné už v červnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhl protest Za vaši i naši svobodu-Ne ruské okupaci Ukrajiny

Lavrov ujistil Ukrajinu, že ruské vedení má zájem na dialogu s novým prezidentem. Prohlásil ale, že Kreml nestojí o žádné prostředníky. Porošenko přitom v neděli bezprostředně po oznámení výsledků prvního kola voleb prohlásil, že je ochoten diskutovat s ruským vedením, ale jen přes prostředníky z USA a Evropské unie.

Ruský ministr odmítá pro jednání s Ukrajinou prostředníka

Podrážděně Lavrov reagoval na nepotvrzené zprávy ukrajinských médií, že Porošenko si chce za svého poradce zvolit bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Politik, s nímž Rusko před šesti lety svedlo týdenní válku, je v Rusku nežádoucí osobou. „Takový člověk by prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou rozhodně být neměl," varoval ministr Lavrov.

Klíčem k urovnání vnitroukrajinské krize je podle Lavrova „skutečný dialog" mezi Kyjevem a východoukrajinskými povstalci. Úkolem ukrajinského vedení je nalézt kompromis. Kampaň před nedělním prvním kolem prezidentských voleb neproběhla na Ukrajině bez problémů, Moskva ale bude rozhodnutí voličů respektovat, řekl ruský ministr.

Obnovení vojenských akcí ukrajinské armády je prý kolosální chyba

Za „kolosální chybu" označil Lavrov obnovení operací ukrajinské armády proti povstalcům, které bezprostředně po nedělních volbách Kyjev oznámil. Moskva si podle Lavrova počká, jak ukrajinské vedení v praxi zajistí likvidaci odporu vzbouřenců.

Vstřícnost vůči Moskvě naznačil dnes na tiskové konferenci v Kyjevě i sám Porošenko. S ruským vedením by se chtěl sejít už v první polovině června. Jeho první zahraniční cesta ale povede do Polska, kam chce přijet 4. června. Ve Varšavě by se Porošenko chtěl sejít i s „našimi přáteli" ze Spojených států a Evropské unie. Polsko si 4. června připomene 25. výročí částečně svobodných voleb. Do Varšavy na tyto oslavy pojede vedle řady dalších státníků i český prezident Miloš Zeman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…