Rusko umožní ruskojazyčným obyvatelům cizích zemí získat snadněji občanství

21.04.2014 11:42

Rusko umožní ve zjednodušeném řízení získat občanství ruskojazyčným obyvatelům někdejšího Sovětského svazu. Příslušnou novelu zákona podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Změnu právního předpisu o udělování ruské státní příslušnosti navrhla vláda počátkem března, tedy v době, kdy Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym. Napětí panuje také na východě Ukrajiny, kde ruskojazyční obyvatelé neuznávají prozápadní vládu v Kyjevě.

Rusko umožní ruskojazyčným obyvatelům cizích zemí získat snadněji občanství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Nová právní úprava zjednoduší získání ruského občanství lidem s občanstvím jiného státu, případně i bez státní příslušnosti, kteří jsou uznáni jako ruskojazyční. Nový postup při vyřizování žádosti se má vztahovat na ty občany, kteří sami, či jejich přímí příbuzní, dříve žili na území Ruské federace či bývalého Sovětského svazu.

Zákon, který parlament schválil v dubnu, tak umožní snadněji získat ruské občanství příslušníkům silných ruských menšin v bývalých sovětských republikách. Využít by ho mohli například ruskojazyční obyvatelé Lotyšska nebo Estonska, Kazachstánu či středoasijských států.

Zásadně by mohl nový zákon ovlivnit situaci na Ukrajině, kde se k ruskému etniku hlásí asi 17 procent ze 45 milionů obyvatel. Moskva si v uplynulých týdnech opakovaně vyhradila právo na Ukrajině vojensky zasáhnout, aby ochránila krajany a ruskojazyčné obyvatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek o Zemanovi ostřeji než kdy předtím. Kvůli zdraví a vzhledu

20:51 Kalousek o Zemanovi ostřeji než kdy předtím. Kvůli zdraví a vzhledu

Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek se na svém Twitteru dosti nevybíravě vyjádřil k osobě prezidenta M…