Rusko žádá snížení počtu pracovníků české ambasády najatých na místě

22.04.2021 22:15

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes oznámil, že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě. Ruské ministerstvo zahraničí poté vzneslo požadavek, aby byl snížen počet pracovníků české ambasády v Moskvě s přihlédnutím k rozdílným počtům zaměstnanců, kteří jsou najímáni přímo na místě.

Rusko žádá snížení počtu pracovníků české ambasády najatých na místě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka a senátor Alexandr Baškin
reklama

Ruská diplomacie důrazně protestuje proti tomu, že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě. Vyhrazuje si právo na další kroky v případě, že Praha bude dál pokračovat v „hysterické protiruské kampani“.

Podle ruské strany v současnosti panuje mezi velvyslanectvími disproporce, pokud jde o jejich zaměstnance najaté přímo na místě, tedy ruské občany v Rusku a občany ČR v Praze. Ruské ministerstvo zahraničí si proto dnes předvolalo českého velvyslance Pivoňku a předneslo mu požadavek, aby byl snížen počet pracovníků české ambasády v Moskvě s přihlédnutím k rozdílným počtům zaměstnanců, kteří jsou najímáni přímo na místě.

Podle diplomatických zdrojů ČTK zaměstnává české velvyslanectví v současnosti okolo 110 ruských občanů. Patří pod ně totiž formálně například také komplex Českého domu s ubytovacími kapacitami a restaurací nebo konzuláty v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Ruské velvyslanectví v Praze zaměstnává podle dostupných údajů jen asi 15 či 20 občanů ČR.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo sedm diplomatů a 25 takzvaných administrativně-technických pracovníků, upřesnil dnes Kulhánek. Podle něho proto Prahu bude muset opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády, aby personální stavy na obou velvyslanectvích odpovídaly.

Mezi Českou republikou a Ruskem se rozhořel diplomatický spor kvůli důvodnému podezření na zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Z Prahy tento týden muselo odcestovat 18 pracovníků ruského velvyslanectví, identifikovaných českými službami jako zpravodajci.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…