Rusko zůstává druhým největším vývozcem zbraní na světě. Loni jich exportovalo za více než 13 miliard dolarů

23.02.2015 11:50

Zbraně za více než 13 miliard dolarů, tedy za asi 316 miliard korun, vyvezlo loni do světa Rusko. Učinilo tak prostřednictvím společnosti Rosoboronexport. Na zbrojařské výstavě v Abú Zábí to oznámil šéf státní korporace Rostěch, jejíž součástí je Rosoboronexport.

Rusko zůstává druhým největším vývozcem zbraní na světě. Loni jich exportovalo za více než 13 miliard dolarů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

"V roce 2014 jsme prodali zbraně za částku mírně překračující 13 miliard dolarů," řekl Sergej Čemezov. Plán na letošní rok počítá s obdobným výsledkem. V současnosti mají ruské zbrojovky podle Čemezova zakázky v hodnotě 38,5 miliardy dolarů.

Čísla o ruském vývozu nemusí být kompletní. Některé firmy poskytují náhradní díly a služby mimo Rosoboronexport. Rusko hodnotou svého zbrojního exportu zaujímá druhé místo na světě za Spojenými státy. K vytíženosti zbrojovek ale přispívá především ambiciózní program přezbrojení ruských ozbrojených sil, který počítá, že už letos bude skoro třetina ruské výzbroje moderní a v roce 2020 pak celých 70 procent.

Sankce prý nepřekazily ani jeden velký projekt s firmami na Západě

Čemezov jako jeden z čelných představitelů ruského režimu a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina patří mezi osoby, kterým Evropská unie zakázala vstup na své území. Píše se o něm, že podobně jako Putin býval důstojníkem sovětské tajné služby KGB.

Dnes prohlásil, že sankce nepřekazily ani jediný velký projekt se západními partnery. Za příklad označil výrobu vrtulníků Agusta Westland v Rusku, která se má naopak rozšířit, či spolupráci s Renaultem a Nissanem při rozvoji největší ruské automobilky AvtoVAZ, anebo Daimleru s výrobcem ruských kamionů Kamaz.

Všechna civilní letadla Boeingu se vyrábějí z ruského titanu

Čemezov rovněž ohlásil uzavření dlouhodobého kontraktu s americkou společností Boeing na dodávku titanových součástek z Ruska, kvůli čemuž zřejmě vznikne nový podnik. Již nyní podle Čemezova si evropský výrobce Airbus opatřuje tři pětiny titanových dílů v Rusku, Boeing více než 40 procent. "Všechna civilní letadla Boeingu se vyrábějí z našeho titanu," prohlásil.

Západ vyhlásil sankce proti Rusku v reakci na anexi Krymu loni v březnu a na podíl Ruska při následném rozpoutání proruského povstání na východě Ukrajiny. Kvůli této krizi Francie odložila na neurčito dodání vrtulníkových lodí třídy Mistral a Německo zrušilo kontrakt na výstavbu moderního cvičiště pro pozemní síly v Mulinu u Nižního Novgorodu.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…