Kasparov sice souhlasí s Navalného názorem, že je zapotřebí i nadále trvat na sankcích, dodávky zbraní Kyjevu však považuje za neméně důležité. On sám vystoupil v americkém Senátu a přesvědčoval republikánské i demokratické politiky o důležitosti tohoto kroku. "Sankce jsou samy o sobě nedostačující. Dodávky zbraní představují konkrétní opatření, které může přinést konkrétní výsledky v krátkém časovém období. V případě, že bude ukrajinská armáda vybavena moderními zbraněmi, náklady Putinovy agrese se prudce zvýší a zapůsobí jako dostatečně odstrašující prostředek,“ namítá bývalý šachový velmistr, který v současné době žije ve Spojených státech.
"Podle Navalného jsou případné dodávky zbraní bezvýznamné, protože ukrajinská armáda té ruské stejně nemůže úspěšně čelit. Nesouhlasím. Vojenská porážka přece nemusí přijít jen na bitevním poli. Ani v Afghánistánu přece nebyla sovětská armáda rozdrcena, ale nekonečný příval vojáků v rakvích byl těžkou ranou pro sovětskou propagandu,“ argumentuje Kasparov a dodává, že se z diskuze o zbraních pro Kyjev vytrácí zmínka o Budapešťském memorandu podepsaném v roce 1994. "Ukrajina tehdy disponovala třetím největším jaderným arzenálem na světě. Jejích 1200 hlavic bylo více, než mohla dát dohromady Velká Británie, Francie a Čína. Všeho se však vzdala výměnou za garanci svých hranic od světových velmocí,“ připomíná Kasparov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro