Rusku vládne zlý kouzelník a vše je podřízeno jeho (zlo)vůli. Geopolitolog Romancov se rozepsal při výročí

18.09.2014 8:21

K nejnovějšímu komentáři na téma Rusko posloužilo politickému geografovi Michaelu Romancovovi výročí vpádu SSSR do Polska v roce 1939. Interpretace tohoto historického momentu podle něj ukazuje, jak Rusko lže samo sobě a nic nepochopilo. Proto bychom se ani my neměli snažit tuto zemi pochopit.

Rusku vládne zlý kouzelník a vše je podřízeno jeho (zlo)vůli. Geopolitolog Romancov se rozepsal při výročí
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Dominující názor, že nemravný pakt byl ukázkou Stalinova politického génia, podle Romancova ukazuje, proč je Rusko nepochopitelnou zemí. Toho si všimli již státníci minulosti, kteří o velké říši Východu mluvili jako o „hádance“. Winston Churchill kdysi nabídl vysvětlení, že klíčem k této hádance je ruský národní zájem.

Podle Romancova se ale slavný britský premiér, i všichni další mýlí, protože nic jako ruský národní zájem neexistuje. V Rusku to podle něj chodí tak, že se vždy hájí pouze soukromé zájmy absolutistického vládce, který si bere velkou zemi jako rukojmí.

„Charakter politického systému tehdejšího SSSR, stejně jako dnešního Ruska, zřetelně ukazuje, že vše je podřízeno (zlo)vůli jednoho muže,“ píše Romancov ve svém komentáři pro Lidové noviny.

Naše politické elity podle něj dělají chybu, když se snaží Rusko a jeho vládce pochopit. „Nechtějí vidět nedemokratičnost a monstrózní zkorumpovanost putinovského režimu, akceptují jeho pohled na historii a z ní odvozená `práva`,“ vyčítá politický geograf.

Proto by podle něj měl být dán prostor i kritickému hlasu ruské intelektuální elity, která varuje před tím, že jejich země opakuje své histrorické chyby a dostala se do spárů „zlého kouzelníka“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi

11:10 „Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi

Konec! Odchod! Rezignace! Opoziční ODS, Piráti, lidovci a TOP 09 žádají hlavu ministra zdravotnictví…