Ruský film na festivalu ve Varech? Ukrajinský velvyslanec píše Bartoškovi, je to prý nehumánní

28.6.2022 5:51 odp.

Ukrajinskému velvyslanci Jevhenu Perebyjnisovi se nelíbí, že na program filmového festivalu v Karlových Varech byl zařazen ruský film Kapitán Volonogov uprchl. V otevřeném dopise prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi proti tomu protestuje. Píše to server iDNES.cz.

Ruský film na festivalu ve Varech? Ukrajinský velvyslanec píše Bartoškovi, je to prý nehumánní
Foto: Screen vysílání ČT1
Popisek: Český lev 2021: Potlesk pro ukrajinského velvyslance

Proti uvedení filmu Kapitán Volkonogov uprchl v Karlových Varech protestuje ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis z toho důvodu, že podle něj vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na ruských propagandistických filmech. Zařadit tak fim do programu mezinárodního filmového festivalu je podle Perebyjnise nehumánní. Programový ředitel festivalu Karel Och se však nechal již dříve slyšet, že festival nechce ruskou tvorbu bojkotovat, zároveň však festival vyjadřuje podporu ukrajinským tvůrcům a zavrhuje ruské násilí. V soutěžích karlovarského festivalu pak ruské filmy ale chybějí. 

Co se týče filmu Kapitán Volkonogov uprchl, podle Ocha jsou jeho paralely se současnou situací nabíledni. Odehrává se ve 30. letech a odsuzuje stalinismus. 

Na otevřený dopis Perebyjnise pak vedení festivalu reagovalo dopisem určeným ukrajinským filmařům. „Chápeme Vaše argumenty, nicméně musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Naopak jsme přesvědčeni, že uvedením toho filmu můžeme vzbudit veřejnou diskusi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu do aktuálního dění,“ zaznívá mimo jiné v dopise, pod nějž se podepsal nejen Karel Och, ale i Jiří Bartoška jako prezident festivalu.

V minulosti si Perebyjnis obdobně stěžoval na film Volyň, který popisuje genocidu Poláků na Ukrajině během druhé světové války. Snímek tehdy uváděla ČT Art a Perebyjnis zaslal veřejnoprávní instituci kritický dopis. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“  Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

18:29 „Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“ Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

Pojďte říct vládě: Odejděte. Už toho bylo dost. Tak zvali organizátoři na demonstraci, která se dnes…