Ruský ministr vyzval USA k nátlaku na Kyjev. Bez kompromisu prý nebude mír

02.09.2014 18:35

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Washington, aby přiměl kyjevské vedení ke kompromisu. Jinak podle něj nemůže dojít k zastavení bojů na Ukrajině a zavládnutí míru. Lavrov prohlášení učinil poté, co se objevily zprávy, že proruští separatisté na východě Ukrajiny jsou ochotni podpořit celistvost Ukrajiny výměnou za autonomní práva pro svůj region.

Ruský ministr vyzval USA k nátlaku na Kyjev. Bez kompromisu prý nebude mír
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov
reklama

„Hlavním úkolem je dnes přivést k rozumu 'stranu války' v Kyjevě. Udělat to mohou jen Spojené státy. Washington má přímý vliv na ukrajinské vojáky," citovala Lavrova agentura ITAR-TASS. Šéf ruské diplomacie zdůraznil, že je nutné využít americké možnosti k tomu, aby bylo možné od pokusů vyřešit situaci na východě Ukrajiny vojensky přejít ke snaze o politické urovnání.

Podle Lavrova je velice důležité, aby USA a Evropská unie podpořily proces hledání přijatelného kompromisu na Ukrajině, který podle něj začal v pondělí v Minsku, kde se sešla takzvaná kontaktní skupina. Kromě ruského velvyslance, zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy k jednacímu stolu zasedli i zástupci separatistů. Ti údajně předali Kučmovi své požadavky, z jejichž závěrů vyplývá, že by Kyjev přišel o kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí. Další schůzka v Minsku má následovat v pátek.

Podle ITAR-TASS proruští povstalci chtějí zvláštní postavení pro své samozvané republiky, pro ruštinu a pro své ozbrojené jednotky, právo dosazovat soudce a prokurátory, jakož i ukončení armádní operace namířené proti separatistům a amnestii. Žádají také zvláštní status pro obchodování s Ruskem. Na oplátku jsou prý ochotni učinit vše pro zachování celistvosti Ukrajiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude sestava! Víme, kdo promluví na akci Milionu chvilek. Ano, znáte je

9:16 To bude sestava! Víme, kdo promluví na akci Milionu chvilek. Ano, znáte je

Již zítra začíná Štafeta pro demokracii, kterou ohlásil Mikuláš Minář. První štace se odehraje v Plz…