Ruský novinář: Rusko čeká katastrofa. Lidé infantilně věří ďábelskému koktejlu propagandy, občanská společnost je v troskách. Řeči jako z roku 1940

15.01.2015 11:32

Ruský novinář Ivan Suchov varuje před rozpoutáním chaosu v Rusku. Přemítá o založení nové politické strany či emigraci. Nakonec však dochází k závěru, že budou muset Rusové další obtížný rok prostě nějak zvládnout. Tak jako vždycky.

Ruský novinář: Rusko čeká katastrofa. Lidé infantilně věří ďábelskému koktejlu propagandy, občanská společnost je v troskách. Řeči jako z roku 1940
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí
reklama

Suchov poukazuje nešťastnou situaci Ruska a pesimisticky konstatuje, že zatím nevidí ani náznak zlepšení. Vadí mu mimo jiné reakce ruského ministerstva zahraničí a přirovnává je ke stalinské rétorice v roce 1940. Ruska se prý svým vlastním přičiněním ocitlo v naprosté izolaci. Za mimořádně špatný krok považuje anexi Krymu. „Po zprávě o anexi Krymu se mnohým z nás zastavilo srdce. Většin Rusů však byla radostí bez sebe. V každém případě nás všechny trochu uklidnilo, že barikády a hořící pneumatiky vidíme v dalekém Kyjevě a nikoli v moskevských ulicích.“, přiznává Suchov.

Ruský novinář se podivuje tomu, jakým způsobem někteří Rusové válku na Ukrajině vnímají. „Je v tom cosi infantilního. Část ruského obyvatelstva se raduje, že Rusko už není na kolenou a na obzoru se rýsují světlé zítřky. Všichni posuzujeme válku jen podle toho, co vidíme v médiích. Přitom každá zpráva v ruské televizi o Ukrajině pouze zvyšuje nenávist ve společnosti. Vrcholem absurdity ovšem byly oslavy nového roku. Ruská televize se rozhodla v rámci navození pohodové atmosféry válku an Ukrajině totálně ignorovat. Navzdory tomu, že předchozí měsíce o ní propagandisticky informovala téměř 24 hodin denně.“, všímá si Suchov.

S nadsázkou rovněž Suchov konstatuje, že uplynulý rok byl pro vládní propagandu složitým obdobím. „Na jednu stranu museli konflikt na východní Ukrajině podat tak, aby mohli ospravedlnit hájení národních zájmů. Na straně druhé Kreml nikdy oficiálně nepřiznal účast Ruska v této válce. . Podařilo se jim vymyslet skutečně ďábelský koktejl propagandy, jenž byl televizním divákům podáván stále dokola. Na Silvestra však jako když utne. Jen písně, tance a všudypřítomný ohňostroj. Novoroční prázdniny však skončily a ve vzduchu se vznáší spoustu důležitých otázek.“, připomíná Suchov.

celý text v angličtině najdete ZDE

„Pokud je tato válka skutečně vedena na obranu národních zájmů, jak by také mohli Rusové tak snadno zapomenout? Jestli bojujeme za národní zájmy, proč je výsledek této války jen snížení naší kupní síly o polovinu? Jak by mohli Rusové vyjadřovat veřejně podporu těm, kdo naše národní zájmy údajně brání, když političtí vůdci Ruska nikdy nepřiznali, že by se ruská armáda do války vůbec zapojila? Je děsu plné, když si člověk uvědomí, že jsme obklopeni neprostupnou zdí samých lží. Ještě mnohem horší je ovšem skutečnost, že tyto lži je pokryty tlustou vrstvou agrese tak velké, že stačí jen jedno slovo a vše se zvrhne v lavinu násilí.“, obává se Suchov.

„Ani při pokládání kytic před francouzské velvyslanectví si většina Rusů neuvědomuje, že příběh Charlie Hebdo se týká naší země víc než je zdrávo. Hranice toho, co je přijatelné, byly zbořeny. Všichni jsme připraveni bojovat proti všem. Jeden proto, že je Rus. Druhý zase proto, že Rus není. Jiní zase proti těm, co špatně zaparkovali své auto a ostatní třeba proto, že se jim nelíbí něčí vzhled.“, míní Suchov a upozorňuje na to, že případné vlně násilí nejsou schopny ruské úřady v žádném případě zabránit. „Od vlna chaosu nás chrání jen fakt, že zatím naštěstí chybí kooperace mezi těmi, co jsou jinak připraveni jednat.“, varuje Suchov.

Suchov se dívá do ruského historie a konstatuje, že období chaosu se však blíží. Ti, kdo jej rozpoutají, prý už začali pracovat na svých plánech. „Pokud tomuto černému scénáři chceme zabránit, máme v podstatě jen velmi málo variant na výběr.“ píše Suchov. Za první možnost považuje vytvoření skutečné politické strany. Přiznává však, že to je běh na dlouhou trať. „K tomu je navíc potřeba spolupracovat s občanskou společností, která je nyní bohužel v troskách.“, glosuje Suchov. Za druhou možnost považuje emigraci. Ani to však nepovažuje za spásné řešení. „Kam bychom také měli jít? V Evropě vraždí teroristé a euro je pro Rusy příliš drahé. Nezbývá tedy, než zatnout zuby a pokusit se společně další obtížný rok překonat společnými silami.“, uzavírá Suchov.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

15:14 Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu pot…