Ruský opozičník Navalnyj obvinil z Němcovovy vraždy Putina

03.03.2015 22:09

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj dnes obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z přímé odpovědnosti za vraždu bývalého vicepremiéra, opozičního politika Borise Němcova. Tuto verzi může podle Navalného vyvrátit jen rychlé objasnění zločinu a dopadení nejen vykonavatelů, ale i objednavatelů Němcovovy vraždy.

Ruský opozičník Navalnyj obvinil z Němcovovy vraždy Putina
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Zavražděný kritik Kremlu Boris Němcov
reklama

"Myslím si, že Němcova zabili členové vládní (tajné služby) či provládní organizace na příkaz politického vedení země (včetně Vladimira Putina)," napsal Navalnyj na svém webu. Připustil, že příkaz nemusel být přímý, prý mohlo jít o pokyn "provést akci s velikým ohlasem".

Podle Navalného lze v posledních měsících v Rusku pozorovat organizovanou výstavbu provládních extremistických a teroristických skupin, typu hnutí Antimajdan, které otevřeně za svůj úkol označují boj s opozicí "tam, kde policie nemůže". Tyto organizace podle Navalného nevznikají v reakci na "nevyřčenou poptávku", ale "vytvářejí se na poradách v Kremlu".

O své verzi jsem přesvědčen, ale chybovat mohou všichni, říká Navalnyj

Vražda opozičního politika, který byl zastřelen v noci na sobotu, podle Navalného vyhovovala režimu, který potřebuje kompenzovat ekonomické potíže politickou kontrolou, rostoucím strachem a násilím. Navíc Němcov prý patřil k politikům, kteří dělali Kremlu největší potíže.

Za alternativu k této hypotéze Navalnyj považuje jen "regionální alternativu", protože Němcov pil krev také "místním šejdířům" v Jaroslavli, kde byl zvolen poslancem oblastního sněmu a kde odhaloval machinace místního vedení.

"Mohu se mýlit? O své verzi jsem přesvědčen, ale chybovat mohou všichni. Jediné, co může popřít mou verzi, je rychlé objasnění vraždy s odhalením nejen vykonavatelů, ale i objednavatelů," zdůraznil Navalnyj, považovaný v současnosti za zřejmě nejvážnějšího Putinova oponenta na ruské scéně.

Před časem byl Navalnyj také odsouzen ke dvěma podmíněným trestům za údajné podvody a zpronevěru

Navalnyj se nemohl zúčastnit dnešního Němcovova pohřbu, protože mu soud odmítl přerušit výkon trestu 15 dnů vězení uložený za narušení veřejného pořádku.

Před časem byl Navalnyj také odsouzen ke dvěma podmíněným trestům za údajné podvody a zpronevěru. Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované a tvrdí, že se ho Kreml snaží tímto způsobem umlčet. Kvůli pravomocnému odsouzení se bloger nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

Navalnyj na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinově režimu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT že už nemá smysl? „Budu se za ni prát!" Písařovicová bojovně

13:17 ČT že už nemá smysl? „Budu se za ni prát!" Písařovicová bojovně

Bývalá moderátorka Událostí, komentářů Daniela Písařovicová popsala, že jejím přechodem z České tele…