Ruský profesor Zubov: Putin svou válku prohrál, je ve složité situaci

14. 10. 2014 10:01

Známý ruský historik Andrej Zubov přirovnal anexi Krymu k nacismu. Tím si podepsal vyhazov z prestižní moskevské diplomatické akademie, kde vyučoval. Nyní tvrdí, že Vladimir Putin svou válku již prohrál, a to špatným rozhodnutím.

Ruský profesor Zubov: Putin svou válku prohrál, je ve složité situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina
reklama

V článku MF Dnes historik Zubov, který se kvůli svým komentářům ocitl bez zázemí akademické půdy, zmiňuje kvůli kontextu ruskou perestrojku a 90. léta, kdy upadala armáda, rozpadal se stát a mizeli spojenci. „Úroveň života zůstala špatná, ale tu frustraci už nic nekompenzovalo,“ míní.

Z této situace podle historika vedly dvě cesty. V prvním případě bylo zapotřebí měnit myšlení obyčejných lidí. Budovat liberální stát a silnější ekonomiku. Druhou možností prý byl návrat do minulosti, obnovit impérium a hrát na protizápadní strunu. Putin se však rozhodl pro druhou možnost. „Zvolil snazší cestu, ale dostal se do velmi složité situace,“ tvrdí Zubov pro MF Dnes s tím, že v něm lidé vidí člověka, jenž pokračuje v tradiční sovětské formě moci.

Podle Zubova se Putinovi ale svého cíle dosáhnout nepovedlo. NATO je podle něj blíže ruským hranicím, ekonomická situace mnohem horší, Ukrajina nezávislá. „Putin prohrál svou válku a nyní je problém, co s tím dál,“ tvrdí religionista.

Změna režimu v Kyjevě prý není možná a protirežimní snahy se začaly objevovat už i v Moskvě. Zubov by měl pro Rusko řešení. „Cestou je zastavit válku na Ukrajině, vrátit jí její teritoria, pochopitelně s nějakými prohlášeními o ochraně ruského jazyka, nějak vyřešit Krym a pokusit se najít cestu ze sankcí,“ tvrdí s tím, že se ruský prezident dostal do velmi složité situace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …