Rusnok je mimo realitu, prezentuje stará čísla. Šéf Aliance pro budoucnost varuje před zdražováním

15.04.2021 11:42

Guvernér ČNB Jiří Rusnok by se měl dostat do reality. Podle předsedy Aliance pro budoucnost a podnikatele Pavla Sehnala na veřejnosti prezentuje čísla, která vychází ze zastaralých dat. Sehnal je přesvědčen, že obecně lze očekávat růst cen, způsobený zdražováním výroby.

Rusnok je mimo realitu, prezentuje stará čísla. Šéf Aliance pro budoucnost varuje před zdražováním
Foto: APB
Popisek: Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost
reklama

“Nedávno veřejně vystoupil guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který tvrdil, že inflace se nadále bude pohybovat kolem dvou procent. Doporučil bych panu Rusnokovi, aby nepředčítal rok staré studie,” vyzývá předseda Aliance pro budoucnost. Lidé by podle jeho slov měli vědět, jak se reálné ceny budou vyvíjet. 

Sehnal míní, že je potřeba, aby se guvernér centrální banky ve svých výrocích pohyboval v realitě. “Měl by se setkávat i podnikateli, aby věděl, v čem podnikatelé a živnostníci žijí. Za první kvartál letošního roku cena vstupů zdražila o šest, osm či dvanáct procent. U některých produktů dokonce o sto procent, což se týká například polystyrenu,” uvádí.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16256 lidí

“Informace, které pan Rusnok rozšiřuje trh spíše brzdí, protože to, co guvernér říká, má další vliv na ekonomiku a jeho informace by tedy měly být důkladně podloženy. Měl by monitorovat situaci na trhu s pohledem dopředu. Pokud čelíme zdražení na straně vstupů průměrně o deset procent, neumím si představit, že by to způsobilo pouze dvouprocentní nárůst cen konečných výrobků. Řád se bude spíše přibližovat k deseti procentům,” odhaduje Sehnal.

Obecný propad na trhu je prý vidět v mnoha oblastech. “Stavební průmysl, minus deset procent. Automobilový průmysl, deset, možná až dvacet procent. Není v silách výrobního sektoru, aby rychle redukoval výrobní náklady. Při poklesu objemu prodeje je jedinou možností, jak zachovat firmy životaschopné, je zdražit. Musí dojít k pokrytí výrobních nákladů. Každý asi potvrdí, že čím víc se vyrábí, tím se zmenšuje procento správní režie. V současné době, když se vyrábí méně, logicky se zvýší i koncové ceny produktů,” vypočítává šéf Aliance pro budoucnost, která do podzimních voleb sdružuje čtyři menší pravicové zaměřené strany.

“Pochopitelně budou i sektory, které si tím projdou méně, například zemědělství, kde třeba zdražení zemědělské techniky nemusí mít tak dramatický dopad do cen konečných výrobků. U ostatní výroby, která je přímo napojená na materiálové vstupy, lze očekávat významné zdražení. Odhaduji to na deset procent,” doplňuje Pavel Sehnal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Superligový novinář Kroupa, hlídač pravdy ze správného hnízda. Budete koukat, čemu všemu se dnes v Česku říká „žurnalistika“

7:44 Superligový novinář Kroupa, hlídač pravdy ze správného hnízda. Budete koukat, čemu všemu se dnes v Česku říká „žurnalistika“

TÝDEN V MÉDIÍCH Už ani spříznění novináři nejsou ochotni věřit tomu, čím ve svých reportážích krmí v…