Rusnok může dostat i druhý pokus, prozradil Zemanův Mynář

07.08.2013 7:51

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář v rozhovoru pro Hospodářské noviny ujistil, že pokud Rusnokova vláda nedostane důvěru, bude hlava státu zvažovat všechny varianty. Tedy včetně možnosti, že by tým Jiřího Rusnoka dostal i druhý pokus. K tomu by velmi přispěl fakt, že by vláda dostala nedůvěru pouze „těsně“.

Rusnok může dostat i druhý pokus, prozradil Zemanův Mynář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář
reklama

„Jsem velmi rád, že sociální demokracie jako jeden muž stojí konečně za svým programem a jejím největším soupeřem je pravicová koaliční vláda,“ uvedl kancléř Mynář k rozhodnutí ČSSD kabinet podpořit. Logickým vyústěním takového postoje je pak podle něj podpora Rusnokovy vlády. „Je to gesto vůči občanům, které říká ano, vnímáme přání většiny obyvatel České republiky.“

Význam Mynář nepřikládá ani ostrým výrokům, které na hlavu prezidenta i jeho samotného zazněly od předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Já tomu zase tak velkou hodnotu nepřikládám. Jsem normální člověk a umím si představit, že někdy přijdou chvíle, kdy je člověk ve vypjatější situaci,“ uvedl velkoryse Mynář.

Pokud Rusnokova vláda důvěru nedostane, bude podle kancléře prezident muset hledat nové řešení. Při jeho hledání prý bude muset zohlednit mnoho atributů. „Bude rozdíl, jestli Rusnokova vláda nezíská důvěru rozdílem pár hlasů, nebo jestli to bude totální fiasko,“ myslí si. Kromě toho prý bude důležité, zda stále platí deklarace pravicové „stojedničky“, která je stará již čtyřicet dní.

Ale zvážit je prý třeba i to, že si o druhý pokus řekl Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD. „Je škoda, že to nepřišlo v tom prvním pokusu. Nicméně v druhém je to jedna z variant,“ ujistil Mynář. V každém případě by se však prý jednalo o novou situaci, která by nejspíš žádala novou diskusi se sněmovními stranami. „Vzhledem k tomu, že by to byl druhý a poslední pokus pana prezidenta, tak o to větší důraz bude pan prezident na to rozhodnutí klást,“ dodal Mynář. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek to pohřbil. I Fialovi. Bartoš někomu nevoní. Klaus ml. v hrozné situaci

12:27 Kalousek to pohřbil. I Fialovi. Bartoš někomu nevoní. Klaus ml. v hrozné situaci

Je to pár dní, co Miroslav Kalousek odešel ze Sněmovny a agentura SANEP už hlásí, že jeho odchod by …