Rusnok před velvyslanci: Na obraně už víc šetřit nechceme

26.08.2013 11:01

Vláda nechce dále snižovat výdaje na obranu. Pokud se bude dařit ekonomice, je připravena financování armády zvýšit. Při dnešní debatě s velvyslanci to v Praze řekl předseda úřednické vlády v demisi Jiří Rusnok. Na obraz ČR v zahraničí má vliv složitá politická situace v zemi. Česko i přesto dostojí svým závazkům v Evropské unii a Severoatlantické alianci, zdůraznil Rusnok.

Rusnok před velvyslanci: Na obraně už víc šetřit nechceme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok
reklama

Premiér potvrdil zachování závazku nesnižovat již dále výdaje na obranu ve vztahu k HDP. „Což by de facto mělo znamenat, že se budou mírně zvyšovat tak, jak se bude mírně zvyšovat, předpokládáme, ekonomický výkon ČR," dodal Rusnok.

Předseda vlády chce posílit rozpočet Ministerstva zahraničí, v současnosti usiluje o nalezení „dodatečných zdrojů". Peníze navíc by podle něj měly plynout hlavně na posílení konzulární služby, v níž finance scházejí. Současně ale Ministerstvo zahraničí požádal, aby se snažilo i samo šetřit a uspořené prostředky dalo tam, kde je to třeba.

Rusnok zopakoval, že jeho vláda chce být k Evropské unii vstřícnější než předchozí kabinet. Vláda musí a nadále bude zodpovědným členem mezinárodních společenství a těch uskupení, ve kterých dlouhodobě vystupuje, zdůraznil. O možném zapojení do fiskálního paktu EU ale nechá rozhodnout až po volbách novou vládu, dodal.

Premiér si je vědom, že se velvyslanců v zahraničí ptají na komplikovanou politickou situaci v ČR. „Naše vláda se ujala úřadu v poměrně komplikované politické situaci, má to pochopitelně dopad na obraz ČR v zahraničí," řekl diplomatům.

Velvyslanci a další vysocí diplomaté se sjeli do Prahy na pravidelnou několikadenní poradu vedoucích zastupitelských úřadů po celém světě. Cílem porady je koordinace a informování o českých zájmech, prioritách a postojích v zahraničí.

Česká republika se odklání od trendu minulých let, kterým bylo uzavírání českých misí. Naopak bude chtít i nadále otevírat další zastupitelské úřady po světě. Aktuální je otevření misí v Senegalu a v Barmě. Důvodem otevírání úřadů jsou ekonomické zájmy země, mise ale mají být kvůli úsporám malé.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

21:28 VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

„Necítíte se lehce schizofrenně?“ obrátil se na poslance šéf Trikolóry Václav Klaus ml. a vyčetl jim…