Rusnok vinil z nepopularity vlády média. Já vám také namontuju mikrofon, rozčílil se

02.01.2014 21:44

S rodící se vládou ČSSD, ANO a KDU-ČSL se blíží konec vlády Jiřího Rusnoka. Jak dlouho ještě jeho kabinet bude u moci, nechtěl premiér v pořadu Hyde park na ČT24 odhadovat. „Bylo by to věštění budoucnosti z křišťálové koule,“ prohlásil.

Rusnok vinil z nepopularity vlády média. Já vám také namontuju mikrofon, rozčílil se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Rusnok očekává, že předseda ČSSD a kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka vládu bez problému sestaví a nemyslí si, že by prezident Miloš Zeman bojkotoval její personální složení. „Prezident republiky jmenuje premiéra a na jeho návrh jmenuje i ministry. Nicméně chápu, že ho složení vlády bude zajímat,“ poznamenal.

Optimismus ale příliš nesdílí v otázce stability budoucí vlády. Domnívá se totiž, že je zatížena tolika rozpory a bude čelit tak složitým očekáváním, že podle jeho názoru celé čtyřleté funkční období neustojí. Ovšem kdyby se prý pletl, byl by mile překvapen.

Rusnokova vláda se napříč veřejností velké oblibě netěší. Alespoň podle průzkumů, na jejichž základě jí důvěřuje pouze 24 procent občanů. Předseda vlády v demisi z této skutečnosti viní především média. „Když o vás budou každý druhý den psát v novinách, že jste neschopný darebák a lump, tak těžko budete oblíbený, co si budeme povídat,“ nechal se slyšet.

Připustil sice, že za dobu vládnutí zcela jistě udělal on a jeho ministři nějaké chyby, odmítl ale, že by byly tak markantní, aby si zasloužili takový výsledek. „Žijeme zkrátka v mediální době,“ povzdychl si. Navíc je přesvědčený, že základní úkoly, které si na počátku svého vládnutí vytyčil, splnil. Nakolik úspěšně, to prý ukáže až čas.

Žádní kamarádi, personální změny byly nutné

Jeden z diváků mu vyčetl, že do čela ministerstev a mnoha státních institucí dosadil pouze kamarády, a to prezidenta i jeho vlastní. Rusnok však toto tvrzení důrazně popřel. „Je velmi populární to zmínit, vypadá to chlapácky, ale já jsem rozhodně ani svoje, ani jeho kamarády nedosazoval. Personální změny byly vždy vynucené danou situací,“ zdůraznil.

Debata se stočila i k nedávné aféře ohledně Rusnokova nelichotivého vyjádření k možné účasti na pohřbu Nelsona Mandely. Rusnok odmítl nařčení režiséra Jiřího Menzela z buranství a trval na tom, že nic špatného neřekl a není ani za co se stydět, pouze jen mluvil lidověji. Celá kauza prý jen potvrzuje úroveň českého mediálního systému, v němž se nahrávají a zveřejňují soukromé hovory.

Moderátor pořadu Bohumil Klepetko namítl, že jeho hovor s ministrem financí Janem Fischerem a ministrem obrany Vlastimilem Pickem nikdo nenahrával, pouze ho zachytily mikrofony České televize, které jsou v Poslanecké sněmovně umístěny.

Celá aféra je trapná a pokrytecká

„Namontuju si k vám domů mikrofony a kamery, pane redaktore, a pak vás budu testovat,“ rozzlobil se Rusnok. Klepetko odvětil, že nahrávky byly pořízené na půdě sněmovny, což ale podle premiéra na věci nic nemění, protože se celý rozhovor odehrál během přestávky, kdy mikrofony mají být vypnuté. „Bylo to nelegální špehování lidí a zneužívání pravomocí veřejnoprávního média. A ten váš moralistní tón, to se na mě nezlobte, to už opravdu přeháníte,“ dodal rozohněně.

Diváci svými příspěvky ale dávali najevo, že reprezentanti státu by se tak chovat neměli. „Ale prosím vás, vždyť je to trapas a pokrytectví, v ostatních zemích to vidí také tak. Politická reprezentace je odrazem národa. Zbytečně se přeceňují mediální reality, které se tu vytvářejí,“ uzavřel Rusnok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…