Rusnok zřejmě nechá protikorupční opatření až na nové vládě

12.11.2013 16:04

Vláda v demisi plánuje prodloužit termíny u některých bodů protikorupční strategie. Úkoly však chce již nechat novému kabinetu, který by měl vzniknout na základě výsledku říjnových voleb. Vyplývá to z aktualizace protikorupční strategie, kterou by měla ve středu projednat vláda Jiřího Rusnoka a kterou má ČTK k dispozici.

Rusnok zřejmě nechá protikorupční opatření až na nové vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Mnohé návrhy, které vzešly z protikorupční strategie, byly sice připraveny, kvůli rozpuštění sněmovny ale nebyly projednány. "Z obavy změny politického zadání a dalšího směřování vybraných problematik některé rezorty přestaly plnit i úkoly nelegislativní. U některých úkolů je skutečně vhodné vyčkat až na rozhodnutí nové vlády," zdůvodňuje se v materiálu prodloužení termínu pro splnění některých úkolů.

OutStreamVideoPlayer

Boj s korupcí měla v minulé vládě na starosti bývalá vicepremiérka Karolína Peake

Delší čas dostane například Ministerstvo vnitra na předložení zákona o úřednících, který má odpolitizovat veřejnou správu a určit hranici mezi pozicemi obsazovanými politicky a apolitickými úřednickými místy. Až do poloviny příštího roku bude mít vnitro čas na přípravu novely zákona o svobodném přístupu k informacím, která má zabránit obstrukcím ze strany organizací, které mají informace poskytovat.

Lhůta pro předkládání novel zákona o veřejných zakázkách a koncesního zákona se posune na konec roku 2014. Novely by měly zajistit rozkrývání konečných vlastníků firem, které se ucházejí o veřejnou zakázku či koncesi. Původně se počítalo s termínem do konce letošního roku. Odložení termínů se dotkne rovněž vypracování analýzy možností, jak podporovat a chránit oznamovatele trestné činnosti, takzvané whistleblowery, a také strategie a metodiky veřejného nakupování.

Boj s korupcí měla v minulé vládě na starosti bývalá vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Současný kabinet pozici neobsadil, proto úkoly přešly přímo pod premiéra Rusnoka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…