Rusnokova vláda uvažuje o prolomení limitů těžby na Mostecku

21.11.2013 16:43

Nadbytečnost vládního usnesení, které limituje pokračování těžby hnědého uhlí na severu Čech, zdůraznil dnes v Mostě premiér Jiří Rusnok. Nevyloučil žádnou z možností, jak s ním naložit. Šťouchl si v té příležitosti do všech předešlých českých vlád, které problematiku nikdy nevyřešily.

Rusnokova vláda uvažuje o prolomení limitů těžby na Mostecku
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jiří Rusnok v Mostě

Premiér Jiří Rusnok, byť vede vládu v demisi, možná ještě překvapí. Přestože mu může do měsíce a půl mandát skončit příchodem nové politické reprezentace, nevyhranil se negativně k možnosti překonat vládní usnesení o limitech těžby hnědého uhlí, které chránily před pokračující těžbou zejména obce Horní Jiřetín a Černice. „Je potřeba, aby průmyslové činnosti nebyly znevýhodňovány a šikanovány ve jménu symbolů, které vznikly před dvaceti lety,“ řekl doslova.

Žádná varianta není vyloučena

Na přímou otázku, zda tedy může dojít k prolomení limitů, uvedl: „Uvidíme, jak se situace vyvine. Žádná varianta není vyloučena.“ Zároveň ale prohodil, že ať tak či onak, je dnes zmíněné vládní usnesení omezující a zcela pasé. „Dnes máme nový horní zákon. Ochranná funkce limitů je vyčerpána. Navíc je usnesení nástrojem slabé právní síly,“ podotkl.

Zpolitizované téma

Rusnok také popíchl všechny své předchůdce, kteří ve věci těžby uhlí dosud nechali vakuum nejistoty. „Je to velmi zpolitizované. Posledních dvacet let žádné vlády nebyly schopny racionálního rozhodnutí. Přitom od lidí zde slyším, že to jejich život komplikuje, a to i od občanů dotčených obcí,“ řekl dnes v Mostě s poukazem na tisíce pracovních míst, která mají být v těžebním průmyslu udržena. „Jinou alternativu jsem zatím ani neslyšel, byť se na ni ptám,“ podotkl a dodal: „Ta věc je skutečně vážná. Musí se rozhodnout brzy, jinak začnou zanikat existující místa, návazné činnosti a podobně.“

Zdůraznil, že jednou by již třeba nebylo možné určité důlní činnosti vzhledem k technologické náročnosti vůbec obnovit, což je nutné mít v patrnosti. Také zmínil, že by těžba měla mít co největší propojení se státem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky pátrání po její minulosti seznám…