Rusové mají jako dodavatele na dostavbu Temelína dceřinou firmu ČEZu

28.10.2012 20:13

Rusové mají pro své námluvy s ČEZ kvůli tendru na dostavbu Temelína zajímavého spojence. Podle deníku Insider, jedním z klíčových dodavatelů pro jadernou zakázku za 200 miliard korun má být v případě výhry ruského konsorcia MIR.1200 firma Škoda Praha Invest, která je přímo dceřinou společností ČEZ.

Rusové mají jako dodavatele na dostavbu Temelína dceřinou firmu ČEZu
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Kromě průmyslového spojenectví se Škodou Praha ovšem Rusové získali i důležitý kontakt. V čele dozorčí rady společnosti totiž stojí Vladimír Johanes, lobbista, kterého provází pověst spojky mezi českým energetickým gigantem a politiky.

Konkurent Rusů Westinghouse naopak uvádí, že dohodu o možné spolupráci na Temelínu se Škodou Praha v tuto chvíli nemá.

O vlivu zákulisního hráče Johanese se nahlas mluvilo hlavně v létě 2009, kdy se společně s českými politickými špičkami rekreoval v Toskánsku. Nechyběl u toho tehdejší premiér Mirek Topolánek, lobbista Marek Dalík, šéf ČEZ Martin Roman nebo dnešní předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD).

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…