Model financování chce Rosatom nechat na české vládě. Komarov uvedl, že firma je připravena se případně zúčastnit realizace takového projektu, který bude pro obě strany přijatelný a komfortní. „Máme zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren při různých modelech financování. Například v Maďarsku budeme stavět JE Paks při použití mezivládního úvěru, ve Finsku jsme spoluinvestory projektu výstavby JE Hanhikivi a pomáhali jsme při získávání úvěru, v Íránu nové bloky JE Búšehr financuje íránská strana,“ uvedl Komarov. Reaktor s označením VVER-1200 podle něj plně odpovídá všem bezpečnostním požadavkům, které byly přijaty v souvislosti s havárií japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011.
O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností a projektů
Způsob financování je v současnosti největší brzdou výstavby nového jaderného bloku v ČR. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden po jednání vládního jaderného výboru uvedl, že na formě financování zatím shoda není. Jednání se účastnili mj. premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš před jednáním uvedl, že dokud bude ministr financí, stát stavbu reaktoru finančně nepodpoří. Provozovatel elektráren ČEZ si podle něj může bez problémů půjčit peníze na trhu. Také Mládek uvedl, že by byl raději, kdyby se výstavba bloku uskutečnila bez státních garancí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp