Růst průmyslu v dubnu zpomalil

06.06.2014 13:59

Průmyslová výroba v České republice v dubnu zpomalila meziroční růst na 7,7 procenta. V březnu totiž podle revidovaných údajů rostla o 8,4 procenta. K růstu opět nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Zpomalil i růst stavební výroby v Česku. V dubnu meziročně stoupla o osm procent po březnovém revidovaném růstu o 11,9 procenta.

Růst průmyslu v dubnu zpomalil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pracovník spouští NC frézu
reklama

Průmyslová výroba v České republice v dubnu zpomalila meziroční růst na 7,7 procenta. V březnu totiž podle revidovaných údajů rostla o 8,4 procenta. K růstu opět nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Hodnota nových zakázek se od loňského dubna zvedla o 14,7 procenta. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. Meziměsíčně se dubnová průmyslová produkce očištěná od sezonních vlivů zvýšila o 1,1 procenta.

Růst zaznamenává více oborů najednou. Už netáhne pouze jedno odvětví

„Průmysl zůstává stavebním kamenem růstu české ekonomiky. Dubnový růst překonal odhady analytiků a zařadil se k dalším indikátorům naznačujícím, že oživení české ekonomiky stojí na pevných základech," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Průmyslové firmy přitom podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka těží z příznivé situace na hlavních exportních trzích, kterou doplňuje oživení domácí poptávky.

Na průmyslu je v současnosti navíc podle analytika Home Credit Michala Kozuba pozitivní hlavně rozprostření růstu mezi jednotlivé obory. „Neplatí totiž to, že by jedno silné odvětví táhlo celý průmysl vzhůru, zatímco ostatní by skomírala," upozornil. Průmysl má podle něj velmi dobře nakročeno i do dalších měsíců.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů ve srovnání s loňským dubnem stoupla o 16,5 procenta, výroba elektrických zařízení o 11,6 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 6,2 procenta. Celkový růst průmyslu naopak brzdilo odvětví tisku a rozmnožování nahraných nosičů, které zaznamenalo pokles o 4,9 procenta.

Výrazně se navýšila hodnota nových zakázek

Tržby z průmyslové činnosti se v dubnu zvýšily ještě výrazněji než výroba. Meziročně přidaly 10,3 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků zaznamenaly nárůst v běžných cenách o 14,8 procenta a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, o 5,5 procenta.

Výrazně se navýšila rovněž hodnota nových zakázek, která ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 14,7 procenta. Zakázky ze zahraničí se zvedly o 16,4 a tuzemské o 11,4 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek podle statistiků přispěla stejně jako k růstu produkce nejvíce výroba motorových vozidel, u které zakázky vzrostly o 22,7 procenta.

Stavebnictví sice rostlo popáté za sebou, jeho dubnový růst podle statistiků ale ovlivnila nízká srovnávací základna. V meziměsíčním srovnání po očištění od sezonních vlivů byla stavební produkce vyšší o 1,3 procenta. V pozemním stavitelství se výroba meziročně zvýšila o 2,7 procenta a v inženýrském o 21,4 procenta.

Stavebnictví se podle analytiků odráží ode dna. Vyzývají ale k opatrnosti

Růst stavební výroby v Česku zpomalil. V dubnu meziročně stoupla o osm procent po březnovém revidovaném růstu o 11,9 procenta. Podle Českého statistického úřadu ubylo stavebních povolení, snížila se orientační hodnota staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů než před rokem.

Podle analytika Home Credit Michala Kozuba se stavebnictví letos odráží ode dna. „Po relativně pozitivních výsledcích z prvních měsíců, které byly přisuzované hlavně sezonním faktorům, teplejšímu počasí a také nízké srovnávací základně, přišly věrohodné výsledky, podle kterých by stavebnictví již mělo začít ožívat," podotkl Kozub.

Podobně aktuální statistiku hodnotí i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. „Ačkoli čísla vypadají pozitivně, velký vliv na vývoj stavebnictví mají mimořádně příznivé klimatické podmínky letošní zimy, začínající stavební sezona a také nízká srovnávací základna statistiky ČSÚ. Promítají se sem také razantní opatření stavebních firem, které si často sáhly na dno svých možností," upozornil Matyáš s tím, že důkazem pro opatrnost je mimo jiné stále se snižující počet zaměstnanců ve stavebnictví, který v dubnu klesl o dalších 5,5 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…