Rychetský: Bojím se, že posílí extremisté jako Okamura, Kotleba a Le Penová. Mizí slova humanita a solidarita

23.05.2019 13:37

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský v rozhovoru pro Reflex.cz prohlásil, že cosi jako nezávislý ministr spravedlnosti v podstatě neexistuje. Čeští ministři prý fungují svým způsobem jako nevolníci. Zdá se mu proto naivní požadavek dnešních demonstrantů, kteří volají po nezávislém ministrovi spravedlnosti. Na druhé straně ocenil, že veřejnost věnuje pozornost nezávislosti justice. A pořádně zkritizoval Jiřího Ovčáčka.

Rychetský: Bojím se, že posílí extremisté jako Okamura, Kotleba a Le Penová. Mizí slova humanita a solidarita
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

„Svým způsobem za co demonstrovat bude vždycky. Myslet si, že dosáhneme nějakého optimálního stavu, ve kterém budeme všichni se vším spokojeni, to by bylo naivní. Já teda v tuto chvíli považuji za aktuálnější to téma klimatických změn pro naši civilizaci,“ prozradil hned v úvodu rozhovoru Rychetský.

Vyslovil také jasný názor na stávající ministryni spravedlnosti za ANO Benešovou. „Já nepovažuji Marii Benešovou za hrozbu. Já ji považuji spíš za velký otazník a jsem zvědav, čeho budeme svědky,“ konstatoval Rychetský. Teoreticky je podle něj možné, že Benešová slyšela nějaká přání lidí, kteří ji instalovali. Ale to, co je v tuto chvíli pozitivní, je, že odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nebude možné,“ podotkl host.

Lidé by si prý také měli uvědomit, že něco jako nezávislý ministr, ať už ministr spravedlnosti, nebo jiného resortu, v podstatě neexistuje. „Každý ministr je přirozeně závislý na tom programu a té straně, která ho napřed vynese do Parlamentu, pak třeba do vlády,“ pokračoval předseda Ústavního soudu ČR. „Všichni členové české vlády jsou svým způsobem nevolníci, protože předseda vlády může kdykoli bez jakéhokoli důvodu navrhnout ministra k odvolání. Prezident musí takovému návrhu vyhovět. On nemá jinou možnost,“ doplnil ještě.

Rychetský upozornil, že ministr spravedlnosti v podstatě nemá možnost zasáhnout do té či oné kauzy, byť zde nepochybně jisté tlaky na justici existují.

Pokud demonstranti žádají nezávislost justice, je to v pořádku, ale volat po tom, aby byl ministr spravedlnosti nezávislý, je podle hosta naivní. Rychetský však také současně prohlásil, že by považoval za normální, aby obviněná osoba, kterou dnes premiér Andrej Babiš je, nepředsedala vládě.

Velmi kriticky se vyjádřil na adresu některých spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana. Nešetřil především hradního mluvčího Ovčáčka. „Já si myslím, že působení toho mluvčího, pana Ovčáčka, je nepřijatelné v demokratickém právním státě. Prostě státní úředník nemůže na nějakém svém soukromém twitterovém účtu vyslovovat nějaké hodnotící soudy o ústavních činitelích. Svého času to byly tak urážlivé výroky o panu předsedovi vlády (Bohuslavu) Sobotkovi (ČSSD), že jsem skutečně nebyl schopen se s tím srovnat,“ kroutil hlavou Rychetský.

„To je úředník, který nemá právo veřejně projevovat soukromé názory. Kdyby se tisková mluvčí na nějaký ten Twitter Ústavního soudu dopustila podobných výroků, tak bych to považoval za důvod k okamžitému ukončení pracovního poměru, “ pokračoval v kritice předseda Ústavního soudu ČR.

To, že je Ovčáček ještě stále mluvčím prezidenta, přičítá Rychetský tomu, že v týmu prezidenta panují asi trochu jiné poměry.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V závěru rozhovoru věnoval pozornost volbám do Evropského parlamentu. Má obavy z toho, že v těchto volbách posílí extremisté, jako je Marian Kotleba na Slovensku, Tomio Okamura v České republice nebo Marine Le Penová ve Francii, ale tradičním politikům vyčetl, že se chovali tak, že to otevřelo prostor právě těmto extremistům.

Z veřejného prostoru mizí slova jako „humanita“ a „solidarita“, chybí nám dialog.

Jasně také řekl, co je našim politickým zájmem. „Náš národní zájem je prosperující Evropa svobodných lidí. Nebude-li v globalizovaném světě Evropa schopna táhnout za jeden provaz, tak všichni skončíme špatně,“ varoval Rychetský. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…