Rychetský je rád, že se oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní neprovedlo jen na papíře, ale i geograficky, po vzoru Německa. Oslabila se tak možnost stýkání a potýkání se politiků se soudci a tím se umenšil i prostor pro politickou korupci.
Život v Brně má ale i jiné výhody. Město není tak přeplněné jako Praha a cesty z místa na místo v rámci téhož města nezaberou tolik času. Začíná mít i jisté pochopení pro spory mezi Prahou a Brnem. Lidé, kteří působí v Brně, se na pražské politiky a soudce dívají s jistou mírou despektu.
A co se týče samotného Ústavního soudu ČR, Rychetský je spokojen s tím, že v něm konečně zasedají akademici. "V normální demokratické zemi mají v Ústavním soudu většinu akademici. Tehdy prakticky nebyl po ruce profesor, který by nebyl do poslední chvíle v KSČ. I Václav Klaus musel překonat stejné dilema, a proto častěji hledal mezi advokáty. Nyní začíná standardní éra akademiků, někdy, obrazně řečeno, mám pocit, že se věnují teoretickým úvahám stylu 'štěpení kozího chlupu podél', zatímco my potřebujeme soudit," podotýká na závěr Rychetský.
Obsáhlejší vyjádření předsedy ÚS najdete v pondělním vydání časopisu Týden.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: mp