Rychetský je rád, že Ústavní soud nesídlí v Praze. Kvůli korupci

01.02.2015 19:42

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský si pochvaluje, že Ústavní soud nesídlí v Praze, kvůli politické korupci. Ústavní soud se podle jeho názoru obměňuje k lepšímu, byť se někdy řeší otázky o "štěpení kozích chlupů".

Rychetský je rád, že Ústavní soud nesídlí v Praze. Kvůli korupci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve studiu OVM
reklama

Rychetský je rád, že se oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní neprovedlo jen na papíře, ale i geograficky, po vzoru Německa. Oslabila se tak možnost stýkání a potýkání se politiků se soudci a tím se umenšil i prostor pro politickou korupci.

Život v Brně má ale i jiné výhody. Město není tak přeplněné jako Praha a cesty z místa na místo v rámci téhož města nezaberou tolik času. Začíná mít i jisté pochopení pro spory mezi Prahou a Brnem. Lidé, kteří působí v Brně, se na pražské politiky a soudce dívají s jistou mírou despektu.

A co se týče samotného Ústavního soudu ČR, Rychetský je spokojen s tím, že v něm konečně zasedají akademici. "V normální demokratické zemi mají v Ústavním soudu většinu akademici. Tehdy prakticky nebyl po ruce profesor, který by nebyl do poslední chvíle v KSČ. I Václav Klaus musel překonat stejné dilema, a proto častěji hledal mezi advokáty. Nyní začíná standardní éra akademiků, někdy, obrazně řečeno, mám pocit, že se věnují teoretickým úvahám stylu 'štěpení kozího chlupu podél', zatímco my potřebujeme soudit," podotýká na závěr Rychetský.

Obsáhlejší vyjádření předsedy ÚS najdete v pondělním vydání časopisu Týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…