Rychetský počítá ubývající kamarády: Dienstbier, Magor, teď Havel

20.12.2011 21:23

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyjádřil v on-line rozhovoru se čtenáři Novinek zármutek nad smrtí exprezidenta Václava Havla. „Václava Havla jsem znal od roku 1968, ale bližší jsme si byli až v disentu. I když v druhé polovině tohoto roku bylo vidět, že jeho zdraví je vážně nalomeno, přesto jsem doufal, že jako několikrát v minulosti překoná i tentokrát krizi. Jeho úmrtí mne opravdu citelně zasáhlo - bude nám všem chybět,“ uvedl Rychetský.

Rychetský počítá ubývající kamarády: Dienstbier, Magor, teď Havel
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ostatky Václava Havla byly vystaveny v kostele sv. Anny v Praze
reklama

Dodal, že v poslední době čím dál více vnímá úpadek politiky a mravů. Jeho skeptické pocity navíc ještě umocnilo to, že kromě Havla letos umřeli i další jeho kamarádi z disentu, jako byl Jiří Dientsbier nebo Magor Jirous.

Prezidentem? Nechci být institucí

Možnost, že by se podobně jako jeho zesnulý přítel ujal prezidentské funkce, Rychetský zatím vylučuje. A to i přesto, že se sociální demokraté netají ambicí jej na tuto pozici prosadit. Rychetský svoji neochotu odůvodňuje svým znechucením ze současné politiky i tím, že se nijak netouží stát veřejnou institucí.

Úspěšný chartista

Pavel Rychetský se nijak netají svou krátkou komunistickou minulostí. Stranu opustil po dvouletém členství po událostech v roce 1968. O devět let později podepsal Chartu 77, později působil v samizdatových a exilových časopisech. Po revoluci se podílel na vzniku nové Ústavy. Mezi lety 1996 a 2003 působil jako senátor, v letech 2002 až 2003 zastával post ministra spravedlnosti.

Vše k tématu skon Václava Havla

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: qot

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…