Rychetský smí rozhodovat v kauze žhářů z Vítkova

05.10.2012 16:00

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský smí rozhodovat o stížnosti v kauze žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na Opavsku. Soud odmítl námitku podjatosti, kterou proti Rychetskému podali obhájci pachatelů Davida Vaculíka a Jaromíra Lukeše. Oba si odpykávají trest 22 let ve vězení. O jejich stížnosti proti samotnému verdiktu dosud Ústavní soud nerozhodl. ČTK to dnes zjistila z databáze soudu.

Rychetský smí rozhodovat v kauze žhářů z Vítkova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Advokáti pachatelů v námitce podjatosti poukazovali například na Rychetského vystoupení v Otázkách Václava Moravce v roce 2010. Šéf Ústavního soudu tehdy označil za chvályhodné, že se případ vítkovských žhářů dostal tak rychle před soud.

Útok se stal před třemi lety

Podle třetího senátu Ústavního soudu, který námitku podjatosti posuzoval, nepředstavují Rychetského výroky žádnou překážku pro nynější rozhodování o stížnosti pachatelů. "Rozhodně z těchto výroků nezle vyvozovat, že by jimi mluvčí vyjadřoval úsudek o vině stíhaných," stojí v usnesení.

Rychetský je podle rozpisu práce soudcem zpravodajem, který připraví podklady pro rozhodnutí čtvrtého senátu Ústavního soudu o stížnosti Vaculíka a Lukeše. Nelze předjímat, za jak dlouho kauzu uzavře. Soud obdržel stížnost v dubnu a neváže jej žádná lhůta. Zbývající pachatelé činu, Václav Cojocaru a Ivo Müller, ústavní stížnost nepodali. Odpykávají si dvacetileté tresty.

Podle obžaloby čtyři muži zaútočili na dům obývaný početnou romskou rodinou v noci na 19. dubna 2009. Do oken hodili zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě mělo popáleniny na 80 procentech těla. Přežití je dílem štěstí a špičkové lékařské péče.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

6:58 Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

Do sporů kolem zakázky na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou kritizuje opozice a ko…