Rychlé vypsání voleb chce 72 procent lidí, ukázal průzkum pro ČRo

09.08.2013 21:21

Rozpuštění Poslanecké sněmovny a co nejrychlejší vypsání voleb chce 72 procent lidí, ukázal průzkum agentury Median pro Český rozhlas. Stejný počet lidí by také chtěl na podzim přijít k volebním urnám. Z průzkumu tak podle ČRo vyplývá, že k případným podzimním předčasným volbám by mohl přijít rekordní počet lidí.

Rychlé vypsání voleb chce 72 procent lidí, ukázal průzkum pro ČRo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby

O podzimní volby by podle průzkumu mělo zájem i 40 procent z těch, kteří v roce 2010 k urnám nepřišli. Podle Daniela Prokopa z agentury Median by takový scénář zahýbal s volebními preferencemi. "Kdyby se to vyplnilo, tak by mohlo dojít k určitému přeskupení voličů. A mohlo by to prospět levici, protože právě mezi těmito neúčastníky z roku 2010 je více levicových voličů," řekl Prokop ČRo.

Podle agentury je paradoxní, že i při vysokém zájmu o vypsání nových voleb zůstává silná podpora kroků prezidenta Miloše Zemana. Jednoznačně pozitivně je hodnotí polovina z dotazovaných. Jsou to hlavně levicově orientovaní voliči ve věku nad 60 let, kteří mají nižší vzdělání a žijí v malých obcích, uvedl ČRo.

Neúčast v případných podzimních volbách v průzkumu ohlásilo 22 procent dotázaných, šest procent nevědělo, zda k urnám přijde. O rozpuštění sněmovny budou poslanci hlasovat patrně v úterý 20. srpna. Pokud sněmovna návrh schválí, poputuje prezidentu Milošovi Zemanovi. Prezident komoru rozpouští, lhůtu pro tento krok nemá. Zeman také vyhlásí termín voleb. Musejí se konat do 60 dnů od rozpuštěnísSněmovny.

Median průzkum provedl ve čtvrtek a dnes, zúčastnilo se ho 1060 lidí ve věku nad 18 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…