S Babišem do koalice? To raději vládnout s ČSSD, oznámil Kalousek

21.01.2017 15:50

Rozhovor s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem přináší dnešní Právo. Šéf topky v něm vylučuje, že by strana vstoupila do koalice s hnutím ANO. Naopak koalici se sociální demokracií nevyloučil.

S Babišem do koalice? To raději vládnout s ČSSD, oznámil Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Kalousek před časem vyzval ostatní pravicové strany, aby se s TOP 09 spojily do voleb. Jak jeho snaha dopadla? U ODS příliš nebodoval. „Pokud chceme devět měsíců před volbami principálně zvítězit nejenom nad oligarchií, ale také nad socialisticko-komunistickými idejemi, tak jediný reálný postoj je společný blok na společné kandidátce parlamentních stran od středu doprava,“ uvedl Kalousek. Přiznal, že se setkal s odmítavými až zdrženlivými reakcemi. „Svědčí to o tom, že takový cíl nemáme, a řada subjektů spíše přemýšlí o svém nejvýhodnějším postavení pomyslného konkursu, kdo půjde dělat junior partnera vítěznému hnutí ANO. My se takového konkursu nezúčastníme. Junior partnera je možné dělat demokratické straně, nikoli oligarchovi, který chce změnit charakter společnosti a v tom případě se na tom podílet. KDU-ČSL i ČSSD přes svoji verbální rétoriku se dnes významným způsobem podílejí na tom, že posouvají společnost směrem k oligarchii,“ tvrdí Kalousek.

Připustil, že po volbách by TOP 09 mohla jít do koalice i s ČSSD: „Sociální demokracie je levicová strana a hledat s ní kompromis například v hospodářské politice by bylo nesmírně obtížné, ale ne nemožné a neriskovali bychom demokracii. Já si myslím, že všechny demokratické strany od sociální demokracie přes ODS až po TOP 09, odleva doprava, by měly cítit silnou odpovědnost za nejmenší společný jmenovatel, který mají – a to je demokracie,“ prohlásil Kalousek.

List poukázal na to, že pravicové strany mají stále poměrně nízké preference. Čemu to Kalousek přičítá? „Nutno říct, že marketing hnutí ANO je mimořádně šikovný, byť jsem ještě nezažil vládní stranu, která dokáže mít opoziční rétoriku. Trhá to mozek z hlavy, nedává to žádný smysl, ale kupodivu to funguje. Je to nový fenomén, ale nejenom my, ani koaliční partneři zatím moc nevědí co s tím,“ přiznal Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …