S Havlem v zádech! Vrací se stará známá tvář. Chce ho Fiala, Schwarzenberg, i další

17.06.2020 18:11

Lidří opozičních stran ODS, TOP 09 a STAN na dnešní společné tiskové konferenci, která se konala ve středu symbolicky na náměstí Václava Havla u Národního divadla, představili společného kandidáta při podzimních volbách do Senátu v Praze 5, ředitele Knihovny Václava Havla a někdejšího diplomata Michaela Žantovského. „Chci přispět ke sjednocení stran navazujících na odkaz listopadové revoluce 1989,“ oznámil Žantovský.

S Havlem v zádech! Vrací se stará známá tvář. Chce ho Fiala, Schwarzenberg, i další
Foto: Repro FB
Popisek: Michael Žantovský jde do boje o Senát

„Děkuju moc předsedům tří stran, které vytvořily koalici, která mě kandiduje. Vážím si jejich důvěry, budu se snažit ji nezklamat,“ vzal si úvodní slovo senátní kandidát Michael Žantovský, jenž byl senátorem už na přelomu tisíciletí.

Anketa

Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?

7%
93%
hlasovalo: 25884 lidí

Přiblížil důvody, které jej k tomuto rozhodnutí vedly. „Jsem starý na to, abych začínal novou politickou kariéru. Pochopil jsem tuto příležitost jako možnost skromným dílem přispět ke sjednocení a společnému postupu těchto tří stran na české politické scéně. Všechny vycházejí z odkazu listopadové revoluce 1989. Zastávají hodnoty svobody, demokracie, západní orientace České republiky a právního státu,“ vysvětlil Žantovský.

Rád by přispěl k tomu, aby se politická situace v naší zemi celkově změnila. „V České republice jsou po třicet letech svoboda a výdobytky demokratického vývoje ohroženy,“ pokračoval.

„Beru to také jako možnost přispět k překonání nepříjemného – množících se kulturních sporů a válek, které otřásají nejen naší zemí, ale celou Evropou a celým světem. Jen se rveme a dohadujeme o pomníky, o dávnou minulost, zatímco naší nepřátelé se nám jen smějí a těší se, až se sami zničíme,“ zdůraznil Žantovský.

Vyzdvihoval potřebu jednotného politického postupu. „Musíme začít jednat, myslet a hlavně konat společně. Proto si myslím, že to za to stojí,“ řekl Žantovský v závěru svého projevu.

Pro předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou je Žantovský tou pravou osobností, která by měla usednout v senátorském křesle. A to především pro své politické a diplomatické zkušenosti. „Pan Žantovský bude velkým přínosem pro horní komoru, děkuju, že zvednul rukavici, kterou jsme mu hodili,“ uvedla.

Následně připomněla, že Senát je pojistkou demokracie: „Kdyby v Senátu nebylo takové rozložení sil, nebo vůbec nebyl a byla tu jen ústavní většina, která by měla možnost zásadní změny v Ústavě provádět... Mohli bychom se dočkat kroků, které by zpochybnily proevropské ukotvení a prozápadní orientaci našeho státu, nebo i právní stát. To vše je teď ve hře,“ upozornila.

„Kandidát Žantovský je jasným signálem, že demokratická opozice dokáže spolupracovat,“ převzal si slovo předseda ODS Petr Fiala. „Patřil jsem k těm, kteří pana Žantovského osobně ke kandidatuře do Senátu přesvědčovali a mám z toho velkou radost. Na mnoho věcí se totiž díváme velmi podobně,“ uvedl šéf občanských demokratů, s tím, že Žantovský je přesně ta osobnost, která do Senátu patří.

I on vypíchl Žantovského velké zkušenosti, ale i fakt, že je známým a úspěšným překladatelem a intelektuálem. „Do politiky proto může mnoho přinést. Navíc v sobě ztělesňuje hodnoty listopadu 1989, demokracii, svobodu i prozápadní orientaci, Vše, zač je třeba bojovat. On tento boj o tyto hodnoty jistě pak úspěšně svede i v Senátu,“ věří Fiala.

„Michael Žantovský postavil svůj život na poctivém člověku, jenž byl nablízku Václavu Havlovi, kterého doprovázel na legednární cestu do Spojených státu, což byl začátek naší úspěšné zahraniční politiky, z čehož dnes těží i ty politické garnitury, které si to svým chováním vůbec nezaslouží,“ pravil předseda STAN Vít Rakušan.

„To, co se dnes odehrává ve Sněmovně, na Hradě, ale i ve Strakově akademii, zpochybňuje to, za čím Žantrovský, Havel a celá jejich parta celý život stáli,“ podotkl.

Vyvracel tezi, že Žantovský míří do Senátu naši společnost rozdělovat: „On ji tam jde spojovat! Jde ji tam spojovat na zdravých hodnotách, na kterých naše demokracie stojí,“ připomněl. A s úsměvem podotkl, že Žantovský je rovněž člověkem nesmírně vtipným: „A já prostě chci v Senátu někoho, kdo umí tak skvěle přeložit Woodyho Allena,“ doplnil Rakušan.

Jako poslední promluvil zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg, který Žantovského zná třicet let: „Vždy jsem ho vnímal jako vyníkajícího velvyslance. Tolik zkušených lidí jako on v Česku nemáme. Bude obohacením Senátu, stojím stoprocentně za ním. Třicet let jsme spolupracovali a byla to vždy radost s ním pracovat,“ sdělil Schwarzenberg.

Velké podpoře v podzimních senátních volbách se Žantovský těši i u europoslance Alexandra Vondry (ODS), který jej po tiskové konferenci na svém twitteru označil za „výborného kandidáta“.

V senátním obvodu Praha 5 bude křeslo v horní parlamentní komoře obhajovat advokát a předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska, kterého prosazují Piráti, lidovci, Zelení a a Liberálně ekologická strana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zase lžete, Piráti… Bartoš se chlubil, jak v žácích zápasil s Krpálkem. Ten je o 11 let mladší

8:33 Zase lžete, Piráti… Bartoš se chlubil, jak v žácích zápasil s Krpálkem. Ten je o 11 let mladší

Předseda Pirátů Ivan Bartoš si utrhl na sociálních sítích pořádnou ostudu, když se rozhodl popřát ús…