S ODS to jde z kopce. Přišla prý o třetinu někdejší podpory

05.03.2013 12:10

Průzkum agentury ppm factum research ukazuje, že občanská demokracie ztratila třetinu své někdejší podpory. Potenciální levostředová koalice ČSSD, SPOZ a KDU-ČSL naopak sílí a postupně se blíží 100 mandátům. ODS by poprvé od "sarajevského atentátu" v roce 1997 získala méně než 15 procent hlasů.

S ODS to jde z kopce. Přišla prý o třetinu někdejší podpory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do sněmovny by se na přelomu února a března zúčastnilo asi 50 procent voličů. Poměrně nízké číslo může být výsledkem negativního promítnutí přímé prezidentské volby do nálady voličů.

Pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory parlamentu by překročilo šest politických stran. Nejvyšší podporu si stabilně udržuje ČSSD (25,9 %). Druhé místo by momentálně patřilo straně TOP 09 a Starostové se ziskem 16,5 procenta. Tento úspěch je pravděpodobně odrazem kampaně Karla Schwarzenberga, který straně přinesl popularitu, a také důsledkem současné krize ODS, která by získala pouze 13,3 procenta hlasů. A skončila by tak (byť jen těsně) až na čtvrtém místě za třetí KSČM (13,6 %).

KDU-ČSL a SPOZ posilují

Do sněmovny by se dostali i lidovci se 7,8 a Zemanovci se 7,5 procenty hlasů. Obě tyto strany v průzkumech ppf factum překračují potřebnou pětiprocentní hranici již více než půl roku a jejich podpora navíc pozvolna sílí.

Po zohlednění d'Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 66 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 40 mandátů, ODS 32 mandátů, KSČM 31 mandátů, SPOZ 16 a KDU-ČSL 15 mandátů. Z volebního modelu agentury tedy vyplývá, že hypotetická levostředová koalice ČSSD, SPOZ a KDU-ČSL postupně nabírá na síle. Zatímco v září 2012 by získala celkem 80 mandátů, nyní už je to 97 křesel.

Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…