S komunisty? Možná na pivo, řekl Hašek k povolební spolupráci v na jihu Moravy

08.10.2012 18:38

Ve Speciálu z Jihomoravského kraje na ČRo se střetli dosavadní hejtman Michal Hašek (ČSSD), Vojtěch Adam (KSČM), Jiří Crha (ODS), Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a Jan Vitula (TOP 09 a Starostové). Shodli se na tom, že největším problémem kraje je dopravní infrastruktura a hovořili také o možných koalicích s komunisty.

S komunisty? Možná na pivo, řekl Hašek k povolební spolupráci v na jihu Moravy
Foto: ČSSD
Popisek: 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek
reklama

„Z mého pohledu byla pro kraj lepší a prospěšnější byla koalice křesťanských a sociálních demokratů,“ uvedl Hašek na otázku, s kým by chtěl po volbách udělat koalici. „Já jednoznačně upřednostním koalici od středu doprava,“ prohlásil Crha s tím, že by určitě šel za Juránkem a Vitulou a děsí se možné koalice lidovců a ČSSD.

U vás jsou také komunisti, vmetl Haškovi a ostatním čtenář

„Třiadvacet let po revoluci ukázali kolegové, jak tuto republiku spravují. Lidé jsou znechucení,“ podotkl Adam k tomu, že většina lídrů vyloučila možnou koalici s KSČM.

Největším problémem kraje je dopravní infrastruktura. Zásady územního rozvoje (ZÚR) jsou špatné a momentálně o nich rozhoduje soud. „My jsme přesvědčeni, že krajská samospráva postupovala správně a v dobré víře,“ řekl Hašek. V soudním nálezu se prý hovoří o chybách ministerstva životního prostředí i kraje. „Za tohle může jednoznačně stávající koalice,“ myslí si Vitula. „Nebyly posouzeny kumulativní dopady,“ dodal.

Juránek považuje za špatné rozšiřování dálnice D1. „Zásady územního rozvoje vycházely i ze stanovisek Rakouska,“ upozornil Adam. Proto je podle něj nutné brát spojení s Rakouskem v potaz. Má za to, že je jasné, že vždycky někdo bude muset ustoupit. Hašek uvedl, že se připravují i nové ZÚR, kdyby náhodou soud rozhodl v neprospěch kraje.

Najdeme kompromis

Jeden z diváků má dojem, že je zbytečné, aby se někteří politici bránili spolupráci s KSČM, když jsou v nich bývalí komunisté. „Na pivo možná,“ odpověděl Hašek na dotaz, jestli by šel do koalice s komunisty. Jasně ale odpovědět odmítl, protože se koalice sestavují po volbách.

Crha odmítl, že by výstavba dalších velkých komunikací, které by měly pomoci hlavně situaci v Brně, ublížila okolním obcím. Ty trápí hlavně prašnost. „Jsem přesvědčen, že to řešení jednoznačně lze nalézt,“ tvrdí. Jednoho z diváků zajímalo propojení Brna a Českých Budějovic, podle Vituly to ale není otázka na kraj, jelikož dálnice patří do kompetence státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známá tvář z TV Nova: Babiš? Je to miliardář a nic nedal! A šla řeč o krysách a oprátce

14:25 Známá tvář z TV Nova: Babiš? Je to miliardář a nic nedal! A šla řeč o krysách a oprátce

Koronavirus změnil mnohé, ale některé věci stále zůstávají. I v této době se ozývá hodně kritiky na …