S neodvysílanou tiskovkou z Hradu to bylo úplně jinak, než tvrdila ČT. Už je za hranou civilizovaného světa, zuří senátor

10.03.2015 16:39

Česká televize pokračuje v útocích na prezidenta Miloše Zemana. Takto jednoznačně si vykládá dnešní incident senátor a šéf SPO Jan Veleba. Došlo totiž k tomu, že ČT poprvé po více než roce nepustila do živého vysílání pravidelnou tiskovou konferenci hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Přišlo to těsně poté, co Miloš Zeman zkritizoval zpravodajství ČT a vyjádřil se proti koncesionářským poplatkům. Podle Veleby jde o záměrné poškozování prezidenta a vůči veřejnoprávní televizi bude nutné přitvrdit.

S neodvysílanou tiskovkou z Hradu to bylo úplně jinak, než tvrdila ČT. Už je za hranou civilizovaného světa, zuří senátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách
reklama

Veřejnoprávní televize na svém zpravodajském kanálu ČT24 vysílala pravidelné tiskové konference (konají se jednou za dva týdny) tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka živě od samého počátku, tedy v tuto chvíli více než rok.

Taková pravidelná Ovčáčkova tisková konference se uskutečnila i v úterý, opět ve stejném čase v 11.30 a jako vždy byla předem avizována. Štáb České televize se tiskové konference zúčastnil, ale k překvapení mnohých se živě na obrazovce neobjevila. Podle vyjádření Jiřího Ovčáčka na jeho facebookovém profilu to veřejnoprávní televize zdůvodnila souběhem s jinými akcemi, které vysílala.

Jenže při nahlédnutí do archivu vysílání ČT24 v daném čase žádné výjimečné akce vysílány nebyly. Šlo pouze o běžnou relaci zpráv, která ovšem oproti zvyklostem byla mnohem delší. Ve zprávách v půl dvanácté ČT například opakovala výraznou část již ráno vysílaného rozhovoru na téma "otcovská dovolená znovu ve hře“, což trvalo zhruba šest minut.

Zprávy v 11.30, které jindy trvají maximálně pět minut, skončily těsně před polednem, kdy opět běžely hlavní a běžné dlouhé zprávy. Argumentace o kolizi jiného programu tedy logicky podle samotného programu televize smysl nedává. Samotná Ovčáčkova tiskovka trvala pouze šest minut, televize z ní však použila ve vysílání zhruba dvě věty během vysílání zpráv.

Na celou věc už reagovala prezidentská kancelář, a to poměrně ostře. Z vyjádření je patrné, že Hradu s veřejnoprávní televizí už dochází trpělivost.

"Česká televize v úterý dne 10. března 2015 na svém zpravodajském programu ČT24 nevysílala, oproti předchozím případům, živě pravidelnou tiskovou konferenci. Považujeme tento přístup za dětinskou pomstu České televize za názory prezidenta republiky. Je třeba veřejně vyslovit otázku, že pokud bude Česká televize cenzurovat názory nejvyššího ústavního činitele, jak bude potom postupovat v případě dalších ústavních činitelů, politiků a občanů,“ píše se v prohlášení, pod kterým je podepsaný Jiří Ovčáček.

Vyjádření mluvčí České televize, že tisková konference byla jen souhrnem aktivit prezidenta republiky z minulého týdne, se dle Hradu nezakládá na pravdě. "Na tiskové konferenci zazněly též informace o čtvrtečním jmenování nového ministra spravedlnosti, nedělním přivítání ukrajinských Čechů prezidentem republiky a také o blížící se cestě prezidenta republiky do Libereckého kraje. Závěrem zazněla i doplňující informace k tématu koncesionářských poplatků,“ zmiňuje se v textu.

"V reakci na postup České televize zvažujeme další kroky, jedním z nich může být i stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání,“ dodává šéf hradního tiskového odboru v prohlášení rozeslaném médiím.

Neodvysílání tiskové konference v živém přenosu rozčílilo také senátora Jana Velebu, který se poslední dobou problematice České televize intenzivně věnuje. Předložil například návrh novely zákona, který by měnil pravidla pro placení a rozdělování koncesionářských poplatků.

Veleba si nemyslí, že šlo o náhodu. "Jsem přesvědčen, že je to ze strany ČT záměrné poškozování pana prezidenta. Česká televize je podle mého názoru už za hranou a toto pro ni bude v součtu kontraproduktivní. Dává mi to za pravdu, že jsem návrh novely zákona o televizních a rozhlasových poplatcích podal oprávněně a správně. Na ČT se musí v tlaku přitvrdit. Připravuji další legislativní krok, protože čím víc se ponořuji do problematiky ČT, tím víc jsem přesvědčen, že je potřeba udělat zásadní krok,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

"Česká televize se zpronevěřuje, neplní zákon a ztratila schopnost být veřejnoprávní televizí. Prezident republiky je hlava státu a tento způsob zpravodajství směrem k němu je podle mého názoru neuvěřitelný a neznám žádnou paralelu v civilizovaném světě,“ nechápe Veleba.

Dlouhodobé zaměření ČT v neprospěch prezidenta Zemana pak udává na dalším příkladu. "Když jsem byl 28. října ve Vladislavském sále na předávání nejvyšších vyznamenání, byl jsem svědkem prapodivné věci. Asi 15 minut před zahájením dával moderátor ČT přímo ve Vladislavském sále prostor panu Kalouskovi, který byl ověnčen dvěma odznaky – jeden z Jihočeské univerzity a druhý z Masarykovy univerzity, tedy univerzit, jejichž rektoři nebyli pozváni, a 15 minut dostával Kalousek prostor ke kritice prezidenta. Pak teprve měl začít ten přenos ceremoniálu, což jak známo se nepodařilo kvůli ČT a vzniklo tak zpoždění. To je myslím vypovídající,“ podotkl Jan Veleba.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se k tomu už těsně po své tiskové konferenci vyjádřil na svém profilu na sociální síti Facebook. "Má pravidelná tisková konference dnes nebyla vysílána Českou televizí živě. Věřím, že tomu tak bylo kvůli souběhu s jinými akcemi, jak znělo odůvodnění. A tedy, že nešlo o reakci na prohlášení pana prezidenta k tématu koncesionářských poplatků,“ uvedl mluvčí.

"Doplňuji, že k této záležitosti jsem na dnešní tiskové konferenci sdělil: Poslední poznámka, právě v rámci krajských návštěv se občané na setkáních s panem prezidentem, příkladem budiž Královéhradecký kraj, začínají intenzivněji vyjadřovat k problematice práce České televize a tématu koncesionářských poplatků,“ dodal Ovčáček.

Jak bylo uvedeno v úvodu, tento zásah ČT přišel jen pár dní potom, co během páteční tiskové konference k ukončení návštěvy Plzeňského kraje prezident Miloš Zeman kritizoval veřejnoprávní televizi za její neobjektivní zpravodajství a podpořil regulaci povinných koncesionářských poplatků. Šlo o reakci na vyjádření šéfa televize Petra Dvořáka, který vyjádřil názor, že by poplatky měly platit i domácnosti, které nevlastní televizi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …