S tím Rath nepočítal: Odposlech mu namontovali i tam, kde mluvil na plnou pusu

30.05.2012 7:58

Davida Ratha policie odhalila díky tomu, že nebyl dost opatrný a nepočítal s tím, že by mohl být odposloucháván doma nebo v kanceláři kladenské nemocnice u své spolupracovnice Kateřiny Pancové. Zřejmě nepočítal také s tím, že na chystané korupční jednání upozorní někdo policii předem. Zjednodušeně by se dalo říci: To, že nejste paranoidní, ještě neznamená, že vás nesledují.

S tím Rath nepočítal: Odposlech mu namontovali i tam, kde mluvil na plnou pusu
Foto: fcb
Popisek: David Rath - Al Capone
reklama

Dnes je již dobře známo, že k odhalení údajné korupční kauzy poslance Davida Ratha výraznou měrou přispěly policejní odposlechy. Středočeský exhejtman si dával pozor na ústa na mnoha místech, ale odposlechy v nemocniční kanceláři a domě v Rudné u Prahy, kam často docházel, zkrátka nečekal. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

Jak obejít alarm a najít spolupracovníka

Přitom proniknout do domu v Rudné, kde žili taktéž obvinění Petr Kott a Kateřina Pancová tak obtížné, neboť dům byl často prázdný. Museli sice překonat alarm, ale pak už stačilo jen štěnici připojit ke zdroji energie, jako je např. světlo, mohli poslouchat prakticky neomezeně. V případě nemocniční kanceláře to bylo jistě obtížnější, ale policii mohl pomoci někdo, kdo do areálu denně dochází, takže nevzbuzuje pozornost.

Protikorupční detektivové si v této souvislosti velmi cení spolupráci se šéfem Útvaru zvláštních činností Tomášem Almerem a ani on nešetří pochvalnými slovy. „Byla to vynikající spolupráce,“ potvrzuje Almer. Konkrétní policejní strategii nechce prozradit, aby v dalších případech neradil zločincům.

To, že nejste paranoidní, ještě neznamená, že vás nesledují

Nabízí se však otázka, proč se policii nedaří odhalovat jiné případy se stejnou brilantností. V tomto případě byli totiž policisté na možné korupční jednání upozorněni předem, zmapovali místa, kde by mohlo dojít k předávání úplatků a v příhodný čas sledovat zločin prakticky v přímém přenosu. To se ale podaří jen výjimečně. V tomto faktu se možná skrývá odpověď na otázku, proč byl odhalen Rath a ne někdo jiný, kterou si často kladou především příznivci levicových stran. Většinou policisté podobné případy rekonstruují až zpětně, což jejich práci značně stěžuje.

A jaké z toho plyne ponaučení? Pokud už se někdo ke korupčnímu jednání sníží, musí počítat s tím, že nemůže věřit prakticky nikomu a skryté posluchače musí čekat prakticky kdekoliv.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…