STAN objevili na účtu jeden dar spojený s Redlem. Je tam toho ale více, ukázalo se

24.6.2022 9:45 dop.

Korupční kauza kolem zakázek pražského dopravního podniku (DPP) se posouvá do dalšího dějství, podle policejního usnesení mohla být část peněz, které podnikatel Michal Redl a spol. získávali z úplatků, použita na stranická konta, informuje o tom deník Mladá fronta DNES.

STAN objevili na účtu jeden dar spojený s Redlem. Je tam toho ale více, ukázalo se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úplatek, ilustrační foto

„Peníze (...) měly být primárně určeny na sanování nákladů, které měl vynaložit pan Michal Redl na volební kampaň politického uskupení STAN,“ zní policejní premisa v dokumentu, do nějž měla MF DNES možnost nahlédnout.

Redl a další lidé spojení s případem kolem Dopravního podniku a jejich blízcí posílali své peníze politickým stranám už před lety. A nešlo o malé částky. Před deseti lety získala Občanská demokratická strana dar půl milionu korun od společnosti Internátní, v jejímž vedení byl otec Michala Redla Petr.

Firma, ve které působil další podnikatel obviněný v kauze kolem dopravního podniku Zakaría Nemrah, věnovala dvousettisícovou částku hnutí ANO. Peníze na účet strany přistály nadvakrát – 100 tisíc v roce 2015, ta samá částka rok poté. Poslala je konkrétně společnost Czech Dubai Expo 2020 Business Council, v jejíž dozorčí radě Nemrah v té době působil.

Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter spojitost mezi darem a Nemrahem odmítá s tím, že Nemrah byl „jen“ členem dozorčí rady. „Navíc v té době nebyly žádné náznaky toho, že by byl členem mafiánských struktur,“ prohlásil Richter.

Na dar pro ANO spojený se zadrženým podnikatelem upozornil končící ministr Petr Gazdík (STAN).

Nejvíce peněz spojených se jmény, jež se objevují v kauze kolem dopravního podniku, získali Starostové a nezávislí. Například už v roce 2016 Redlův otec Petr poslal hnutí STAN darem částku půl milionu korun. Ještě o dva roky dříve stejnému hnutí poslal 350 tisíc dnes obviněný podnikatel Pavel Kos. STAN oznámil, že peníze vrátí. Dary od Redla a spol. však získávaly i další strany.

Zdaleka nejvíce peněz spojených se jmény, jež se objevují v kauze kolem dopravního podniku, však získali Starostové a nezávislí. Zatím Starostové Redlovu stopu nalezli u daru ve výši 300 tisíc korun z roku 2020. „Finanční dary spojené se stíhaným podnikatelem Michalem Redlem hnutí STAN vrátí,“ ujistili Starostové.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

18:28 Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zaměřil mimo jiné na projev k ná…