Sabina Slonková na poslední chvíli vrhla předvolební bombu na Andreje Babiše

17.10.2017 10:50

Zvláštní vyšetřování Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka na serveru Seznam Zprávy přineslo příběh mladé rodiny, kterou měly zničit zajišťovací příkazy.

Sabina Slonková na poslední chvíli vrhla předvolební bombu na Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Michal Kovárník byl podnikatelem, jenž vybudoval prosperující firmu na výrobu chemikálií. Ve chvíli, kdy ji chtěl s pomocí evropských dotací rozšířit, zasáhl finanční úřad s podezřením, že společnost šidí stát na daních. Jeho firma se pak stala obětí takzvaných zajišťovacích příkazů. 

Původní text ZDE

„Vyráběli jsme lepidla na tapety, stavební lepidla, balili jsme technické kapaliny,“ sdělil Kovárník při prohlídce opuštěného areálu. Dotaci, kterou získal, byla 16,4 milionu. Se získáním dotace rozšířil Kovárník svou činnost a stal se konkurencí pro jiné subjekty. 

Anketa

Chcete Andreje Babiše za premiéra?

51%
49%
hlasovalo: 17819 lidí

„Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, komu jsme mohli vadit. Nemohl jsem na to přijít. Až když jsem viděl reportáže o firmách, které jste točili, jež se snažil zlikvidovat Agrofert. V reportáži o Agro Jevišovice jsem poznal jednoho člověka, který figuroval i v té mojí kauze,“ sdělil Kovárník jméno Mudráka. „Dvakrát třikrát v průběhu dvou let přišel náznak, ať se do toho nepouštíme,“ podotkl podnikatel. Ví i o tom, že pan Mudrák byl za výrobcem stroje, aby mu vyčinil, že vůbec Kovárníkovi stroj prodal.

Zvláštní vyšetřování pak ukazuje nitky k Agrofertu – ve firmě Mariána Mudráka působí i jeho bratr Vlastislav, jenž byl manažerem Agrofertu. „Republika je malá, nijak bych to nerozebíral,“ poznamenal Mudrák k celé věci, když mu Kovárník zavolal. Následovalo i osobní setkání s Mariánem Mudrákem. „Co teď děláte? Podnikáte?“ ptá se jej Mudrák. „Nic moc,“ odvětil Kovárník. „Jak to s vámi vypadá?“ zeptal se jej následně Mudrák. „Já jsem to pak přestal sledovat, když jsme uspokojili své pohledávky,“ řekl Mudrák. „Nedívejme se dozadu, to už stejně nevyřešíte,“ podotkl následně Mudrák, když se jej Kovárník zeptal, jak to myslel v telefonu s „malou republikou“. Mudrák pak Kovárníkovi nabídl, že odkoupí jeho stroje. 

Původní text ZDE

Výroba podnikatele Kovárníka byla kvůli podezření finančního úřadu ukončena de facto ze dne na den. „Vylezli z aut lidé z Finanční správy a celníci. Deset dvanáct lidí. Měli takové ty nápisy na zádech, odtlačili mě do kanceláře a tam vytáhli zajišťovací příkazy. Rozběhli se po celém areálu, začali oblepovat stroje, sebrali mi auto,“ sdělil Kovárník s tím, že mu nikdo nevysvětlil, co se děje, jen mu řekli, ať si přečte zajišťovací příkazy.

Když se vydal pro spis na Finanční úřad do Chrudimi, musel úředníky dlouho přemlouvat k tomu, aby do něj mohl nahlédnout. „Paní nám pak řekla, že to bylo na základě pokynů svrchu,“ dodal. Úředník finančního úřadu se následně se serverem Seznam Zprávy nehodlal bavit, odkazoval na tiskovou mluvčí. Ta pak uvedla, že je vázána mlčenlivostí.

K případům zajišťovacích příkazů se vyjádřil v pořadu volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Mám pocit, že se to trochu zvrhlo,“ sdělil s tím, že celkem bylo popraveno šest nevinných. „Vytvořila se tady atmosféra ‚všetci kradnú‘. Myslím si, že i v průběhu té vlády jsme se snažili, aby ty prostředky byly přiměřené. To, že to tak nebylo, zjišťujete za pochodu. Pan ministr Pilný se za to omluvil,“ dodal Zaorálek, jenž cítí částečnou zodpovědnost. Přiznal i to, že mohlo docházet ke zneužívání moci k likvidaci konkurence. „Myslím si, že je v pořádku, že ministr financí Andrej Babiš musel odejít z resortu,“ řekl. Babiš ani do vlády, ani na Ministerstvo financí podle jeho slov nepatří. „Do vlády s ním nevstoupím,“ řekl jasně Zaorálek.

Slonková s Kubíkem se pak vydali za Babišem do Chebu na jeho předvolební mítink. „Dobře víte, že s vámi nebudu mluvit,“ řekl Babiš, jenž u rozhovoru obědval a odpovídal částečně s plnou pusou. „Se zajišťovacími příkazy nemá Ministerstvo financí nic společného. Vy jste tak hloupá, že nevíte, že zajišťovací příkazy dělá Finanční správa,“ zmínil Babiš ke Slonkové a pokračoval v jídle, s oběma reportéry v zádech. „Řekněte lidem, že jste ten Šuman,“ zaútočil pak Babiš na Slonkovou, jež to popřela. O zajišťovacích příkazech Babiš nechtěl mluvit ani po obědě a odešel z dosahu obou novinářů.

Na svém předvolebním mítinku, kde rozdával knihy, se rovněž vyjadřovat nehodlal. „Ministr na zajišťovací příkazy nemá vliv, tak přestaňte lhát. Pane Kubík, rušíte náš mítink,“ napomenul Babiš reportéry. „Publikujete živé spisy, píšete anonymní trestní oznámení. A ona je posedlá mě dostat do tepláků. Je nemocná,“ láteřil dále Babiš. V tu chvíli se do reportérů pustili i lidé, že narušují mítink. 

K celé věci se vyjádřil také anonymně úředník Ministerstva financí. Ten nevyloučil, že by firmy mohly být cíleně likvidovány zajišťovacími příkazy. „Po poslední výměně náměstkyň došlo k poměrně zásadnímu pronikání do podřízených organizací. Nikdy jsem nezažil, že by nějaký náměstek se takto zajímal o živé kauzy,“ podotkl anonymní svědek a zmínil jméno náměstkyně Aleny Schillerové, jež chodí na porady Finanční správy a Celní správy. „Mlčenlivost o konkrétních kauzách se vztahuje i na Ministerstvo financí,“ sdělila Schillerová a potvrdila, že na porady Celní i Finanční správy vskutku chodí. „Myslím si, že zpětná vazba je důležitá,“ řekla k tomu. 

Kovárník přitom zajišťovacími příkazy přišel o firmu, kterou 17 let budoval. V současné době si bývalý podnikatel musel najít práci a jeho žena dělá soukromě účetnictví. „Snažíme se nějak přežít,“ dodal Kovárník. „Je to takové stigma,“ sdělil závěrem s tím, že cítí bezmoc a strach. V případě, že spor vyhraje, chce z Česka odejít. Podle svých slov nemá v tomto humusu chuť dále být. 

K reportáži Zvláštního vyšetřování se vyjádřil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Reportáž označuje jako lživou, neboť Agrofert nemá podle jeho slov s firmou KM Plus nic společného. „Seznam Zprávy uveřejnil další reportáž autorské dvojice Sabina Slonková a Jiří Kubík. V reportáži s názvem Muž napojený na Agrofert věděl, že se Finanční správa chystá zničit mladou rodinu opět nehorázně lživě a manipulativně podsouvá divákům své fabulace o tom, že údajně existuje souvislost mezi zajišťovacím příkazem Finanční správy vůči firmě KM Plus a naší společností Agrofert,“ zmínil Hanzelka s tím, že společnost Agrofert se proti tomuto lživému obvinění důrazně ohrazuje. 

Agrofert, jak tvrdí Hanzelka, nemá jakékoli informace o postupech Finanční správy, se společností KM Plus neobchoduje, do dnešního dne o její existenci neměl tušení, navíc podniká ve zcela jiné oblasti, proto nemůže být řeč o jakémkoli konkurenčním vztahu.

„Pouhá skutečnost, že náš bývalý zaměstnanec Vlastislav Mudrák (odešel z Agrofertu v roce 2016), je bratrem konkurenta firmy KM Plus, dovedla autory reportáže k absurdnímu tvrzení, že Agrofert věděl o krocích Finanční správy. S veškerou vážností prohlašujeme, že nevěděl. Uvedená reportáž není ničím jiným, než vyfabulovaným útokem na naši společnost a jejího někdejšího akcionáře krátce před volbami do Poslanecké sněmovny,“ uzavřel Hanzelka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zákulisí, špína, intriky v ČSSD: Máme sobotní fotku „Pocheho gangu“, kterou vám jinde neukážou. A informace o popravě Zimoly, které se taky jinde nedozvíte

4:43 Zákulisí, špína, intriky v ČSSD: Máme sobotní fotku „Pocheho gangu“, kterou vám jinde neukážou. A informace o popravě Zimoly, které se taky jinde nedozvíte

Širší vedení ČSSD dalo na sobotním zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi strany a vicepremiéro…