Šach mat. Rusko odtajnilo novou zbraň, hozená rukavice pro USA

21.07.2021 15:22

V Moskvě odstartoval letošní ročník Mezinárodního leteckého a kosmického salonu. Rusko na něm ukázalo hned několik nových leteckých a zbraňových novinek a kromě nové neviditelné stíhačky Šach mat, která má být konkurencí pro americkou F-35, došlo i na bezpilotní stroje. Ty se od příštího roku chystá využívat i ruská pošta. „Ruské letectví má velký potenciál rozvoje a naše letecká výroba pokračuje ve vytváření nové konkurenceschopné letecké techniky,“ podotkl ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy akce v úterý. Zmínil nutnost spolupráce v oblasti bezpečnosti či klimatických dopadů letectví.

Šach mat. Rusko odtajnilo novou zbraň, hozená rukavice pro USA
Foto: Personal website Vladimir Putin
Popisek: Vladimir Putin

Anketa

Je nutné nařídit očkování proti covidu-19 v Česku jakožto povinné?

11%
87%
hlasovalo: 12406 lidí
Na akci se sešlo až 500 vystavujících, přičemž mnoho z firem zastávalo i zahraniční produkci, tu zastupoval především Kazachstán – letošní partnerská země veletrhu, s níž má Rusko mnoho společných projektů v oblasti letectví a vesmíru.

Že se Rusko začne více soustředit na mezinárodní spolupráci, řekl během své úterní prohlídky veletrhu i ruský prezident Vladimir Putin. „Máme v úmyslu zintenzivnit spolupráci s našimi kazašskými kolegy a dalšími členy eurasijské ekonomické unie v tak technologicky vyspělém odvětví, jako je výroba letadel,“ zmínil. Rusko by se tak více mohlo zaměřit na spolupráci s Běloruskem, Kazachstánem, Arménií, Tádžikistánem či Uzbekistánem.

S Kazachstánem již nyní zemi spájí spolupráce v oblasti montování vrtulníků Mi či například projekt Baiterek ruského Roskosmosu, jehož cílem je vypouštět kosmické lodě z Bajkonuru pomocí ekologické nosné rakety.

Putin tvrdí, že Rusko má zájem o spolupráci v oblasti letectví a kosmonautiky se všemi zeměmi, které o to mají zájem. Za hlavní body, kde by se mělo letectví rozvíjet, ruská hlava státu označuje zlepšení bezpečnosti letů, snížení negativního vlivu letectví na životní prostředí či studium mimozemského prostoru.

„To, co dnes vidíme v Žukovském, jasně ukazuje, že ruské letectví má velký potenciál rozvoje a naše letecká výroba pokračuje ve vytváření nové konkurenceschopné letecké techniky,“ uvedl.

Rozhovořil se i na téma ruských leteckých společností a k civilní avionice. Z té se na veletrhu hovoří zejména o nových letounech Superjet, které již začínají být předávány dopravcům, či o letounu MC-21, který byl na letecké přehlídce poprvé představen v modifikaci s domácím motorem PD-14.

„Jsem přesvědčen, že moderní, efektivní a bezpečné vybavení vyrobené v Rusku pomůže domácím leteckým společnostem uspokojit rostoucí poptávku po letech, zaujmout právoplatné místo na světovém trhu, a posílit tak pozici Ruska jako jednoho z uznávaných lídrů leteckého průmyslu,“ doplnil ruský prezident.

Po svém proslovu si šel rovněž prohlédnout některé ze strojů. Zaujal jej například demonstrátor nové jednomotorové stíhačky konstrukční kanceláře Suchoj, který má být druhým bojovým letounem kategorie stealth vyvinutým v Rusku. Stíhačka s přezdívkou Šach mat by měla být v budoucnu bezpilotní. Na mezinárodním trhu půjde o konkurenci americké F-35.

První let stíhačky, která bude s pilotem spolupracovat za pomoci umělé inteligence, je naplánován na rok 2023, o tři roky později by mohla být doručena prvním zákazníkům.

Suchoj jednomotorový stroj vyvinul v rámci programu lehkého bojového letounu (LTS). Má jít o obratný nadzvukový letoun s vektorovatelným tahem.

Z vrtulníků prezidenta zaujaly lehké helikoptéry Ansat a střední víceúčelový Kamov Ka-62. „Doufáme, že od příštího roku už bude létat na Dálném východě,“ řekl ke Ka-62 generální ředitel podniku vyrábějícího ruské vrtulníky Andrej Boginskij. V modernizované verzi vrtulníku Kamov Ka-32A11, která je vhodná k hašení požárů, byly zahraniční přístroje nahrazeny ruskými. Ruský je v této verzi i motor.

Ukázaly se i technologické novinky jako adaptivní multifunkční bezpilotní systém VTR, přičemž zaznělo, že již v příštím roce by měla ruská pošta využívat k přepravě zboží drony. Na akci se představí i první ruské elektrické letadlo.

Mezinárodní letecký a kosmický salon se v Rusku koná od roku 1993. Součástí akce je výstava úspěchů ruského leteckého a kosmického komplexu, veletrh nejnovější letecké techniky, vědecké konference a letecká přehlídka. Letošní ročník MAKS je naplánován na 21.–25. července v Žukovském u Moskvy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…