Salvini do vězení? Je to jinak. A důsledky migrace pro evropskou politiku očima Robejška

16.02.2020 17:41

Politolog Petr Robejšek sleduje dění v Itálii a komentuje rozhodnutí tamních zákonodárců, že bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini může být souzen za zákaz vylodění migrantů. „Než dojde ke konečnému rozsudku, budou mnozí z těch, kteří ho obžalovali, dávno na politické penzi,“ píše v blogu na Aktuálně.cz Robejšek, s ohledem na pomalost, s jakou italské soudy pracují. Pozastavuje se nad bezduchostí, s níž jeho protivníci jednali. A hovoří o tom, jak Salvini a německá kancléřka Merkelová sjednotili Evropany.

Salvini do vězení? Je to jinak. A důsledky migrace pro evropskou politiku očima Robejška
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Robejšek, mentor Realistů, politolog

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 32336 lidí
Salvinimu nyní hrozí až 15 let vězení a osmiletý zákaz politické činnosti poté, co italský Senát zrušil imunitu bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, který má být souzen za svou migrační politiku. Robejšek však zmiňuje, že soudy v Itálii pracují velmi pomalu, a i kdyby Salvini v první instanci prohrál, tak se může dvakrát odvolat a přitom nadále politicky pracovat. „Celá procedura tedy bude trvat roky. A vsadím se s vámi, že než by došlo ke konečnému rozsudku, tak budou mnozí z těch, kteří ho obžalovali, dávno na politické penzi,“ myslí si Robejšek.

Jenom čiré zoufalství muselo Salviniho protivníky dohnat k takové hlouposti, jako je žaloba kvůli migrační politice. Soudní proces přece jenom posílí to, proč Salvini za rok zdvojnásobil své politické preference. „V soudní síni bude stát jako obětavý a pronásledovaný vlastenec, jako ochránce italského národa. Přesně tento obraz o sobě vytvářel a soudní proces jenom nanese sytější barvy a zvýrazní kontury,“ podotýká politolog.

Další myšlenka, která Robejška napadá, je nejironičtější. „Salvini totiž objevil evropský kámen mudrců, tajemství, po kterém se marně pídily generace eurokratů typu Barrosa nebo Junckera. Objevil recept na evropské vlastenectví. To by se mu ale nepodařilo, nebýt Angely Merkelové a její obludné chyby z roku 2015. To ona vytvořila předpoklady pro vznik reálného politického programu celoevropské dosahu,“ píše Robejšek.

Salvini podle něj vyslovuje a ztělesňuje to, co sjednocuje prosté lidí u nás, v Německu, v Holandsku a všude jinde s jeho voliči v Itálii. Odmítání migrace je první opravdu celoevropské téma.

„A nejenom to. Je to impuls pro vznik shody rostoucího množství Evropanů v tom, že chtějí chránit svůj životní styl před ničivými vlivy zaostalých civilizací, že chápou důležitost národních států a trvají na tom, že jejich vládci jsou povinni starat se především o ně,“ dodal na závěr Robejšek – s tím, že to je nejkonkrétnější, nejpopulárnější a jediný opravdu celoevropský politický program dneška.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…