Salvini je odstaven. Francouzi a Němci jsou spokojení, píše Paroubek

01.09.2019 16:54

Expremiér z řad ČSSD Jiří Paroubek sleduje situaci v Itálii. Konstatoval, že předseda krajně pravicové Ligy Matteo Salvini byl zastaven, nad čímž prý zajásali v Berlíně i v Paříži. Otázkou však je, na jak dlouho se podařilo Salviniho zastavit.

Salvini je odstaven. Francouzi a Němci jsou spokojení, píše Paroubek
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Dosavadní italský ministr vnitra a předseda Ligy Matteo Salvini se podíval na průzkumy voličských nálad a rozhodl se potopit vládu, které byl sám součástí. Cítil totiž šanci, že by se mohl sám stát premiérem. Průzkumy totiž ukazují, že by mohla Liga dostat přes 30 procent hlasů, zatímco jeho soupeři z Hnutí 5 hvězd a Demokratické strany, což je v podstatě italská sociální demokracie, stěží překonali hranici 24, resp. 22 procent.

Předčasné volby však nebudou. Členové Hnutí Pěti hvězd a Demokratické strany se dohodli na vládní spolupráci. V čele kabinetu zůstane dosavadní nadstranický Giuseppe Conte.

„Nová koalice má před sebou úkol připravit a prosadit státní rozpočet na příští rok. Neobejde se to bez jednání s Bruselem, neboť státní rozpočet na příští rok může jen těžko splňovat všechny představy bruselské administrativy EU. Na vznik nové vlády přišla ovšem nadšená reakce evropských finančních trhů včetně italské a německé burzy. Pochopitelně že vyšachování Salviniho z vlády a odklad voleb bylo špičkami EU, ale také politickými špičkami Francie a Německa přivítáno s uspokojením,“ napsal Paroubek v textu pro server Vaše věc.cz.

Paroubek však připomněl, že Hnutí 5 hvězd vystavělo svůj minulý volební úspěch mimo jiné na tom, že tvrdě kritizovalo Demokratickou stranu. Paroubek si proto položil otázku, jak dlouho asi může tato obnovená vláda přežít.

Připustil také, že může vydržet až do konce řádného volebního období a během této doby se ještě může stát, že Salviniho Liga oslabí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…