Sami nezbrojili, my to máme platit? V Izraeli prý Ukrajina narazila

08.02.2023 18:59 | Ze sítí

Na jaře loňského roku Izrael uváděl, že by si přál být prostředníkem míru na Ukrajině. S kritikou vůči Rusku je na rozdíl od západních zemí, které podporují Ukrajinu, stále obezřetný. Sociolog Karel Černý v Českém rozhlasu Plus přiblížil, jaké má k tomu důvody, například izraelsko-palestinský konflikt.

Sami nezbrojili, my to máme platit? V Izraeli prý Ukrajina narazila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu Izraele na náměstí Franze Kafky

Sociolog Černý zdrženlivost Izraele v posílání zbraní ukrajinským vojákům vysvětluje následovně. „Izraelská společnost se často definuje jako národ ve zbrani, což je proti Evropě, kde byl léta mír, nezvyklé. Válka je pro ně na denním pořádku. Buď v nějaké jsou, nebo se připravují. Ale zažili ve svých dějinách i to, že bojovali proti daleko početnější přesile a dokázali ji porazit.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21741 lidí
Proto říkají, že každý národ a národní stát, pokud má mít právo na svou existenci, pokud si chce udržet územní celistvost, má bojovat a budovat společenské aliance. Hlavně si má být schopen svou bezpečnost zajistit sám, po své linii,“ uvádí v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  dlouho zanedbával finance na obranu, což Izrael odmítá napravovat. „Dnes Izraelci říkají: proč Volodymyr Zelenskyj na jaře v Knesetu mluvil o tom, že má Izrael víc podpořit Ukrajinu, když si sami nesplnili domácí úkoly? Až do roku 2014 měla Ukrajina armádu totálně podfinancovanou, totálně demoralizovanou – tak proč by jim dnes měly jiné národy pomáhat proti Rusku,“ dodává Černý.

Dalším důvodem je analogie problému mezi Palestinou a Izraelem. Palestinci jsou po desetiletí Izraelem okupovaným menším národem. „To je jeden z důvodů, proč Izrael nemůže silněji vystoupit proti Rusku, kritizovat ho, požadovat sankce a požádat vyšetřování válečných zločinů. Protože podle té samé logiky by se jim dost dobře mohlo stát, že bude dřív nebo později mezinárodní společenství vyšetřovat Izrael kvůli okupaci palestinských území,“ uvádí sociolog.

Podobně jako Izrael se drží stranou rusko-ukrajinského konfliktu zmíněná Palestina. Zde podle Černého sehrává velkou roli zahraniční politika Ruska. „Rusko má směrem k Palestincům poměrně chytrou zahraniční politiku. Dávají Palestincům stipendia ke studiu na ruských univerzitách. Zároveň Palestinci říkají, že když se hlasuje v OSN, tak Rusko většinou izraelskou ani americkou pozici nepodporuje,“ vysvětluje, že už Sovětský svaz stál na straně Palestinců.

Postoj Palestinců také odráží skutečnost, že proti Rusku, které napadlo menší národ, Ukrajinu, Západ okamžitě zavádí sankce, dodává zbraně a vojenskou pomoc, zatímco Izrael, který okupuje palestinské území, Západ nesankcionuje, natož aby Palestincům a palestinskému odporu dodal zbraně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč končíte?

Politiků jako jste vy je naopak třeba v politice více. Jstei jeden z mála, co fakt hájí priority, které měla ODS od počátku. S příchodem nových politiků se toho dost mění. Už ani nehájí živnostníky.Nepřijde mi, žejste tak starý, abyste šel do důchodu. Co tak vlastně budete dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

23:08 „Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyn…