Šándor: Pašeračka Tereza může být ráda, že nedostala vyšší trest

22.03.2019 10:15

Češku Terezu Hlůškovou (22), kterou před více než rokem chytili na letišti v Láhauru s kufrem drog, odsoudil soud v Pákistánu na osm let a osm měsíců vězení. Čekají ji v tamním kriminálu drsné podmínky? To bude podle někdejšího náčelníka Vojenské zpravodajské služby a uznávaného odborníka na otázky bezpečnosti, hrozby terorismu a krizový management Andora Šándora záležet na celé řadě věcí. Český právník Tomáš Tyl píše o tom, jak pašeračku zradil její advokát a varuje před nástrahy odvolání. Odvolat se chce však také prokurátor, kterému trest přijde příliš mírný.

Šándor: Pašeračka Tereza může být ráda, že nedostala vyšší trest
Foto: Česká televize
Popisek: Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šándor

Největší vliv na život za mřížemi Terezy H. bude mít podle Šándora to, s kým bude sdílet celu. „Záleží, jaké bude složení spoluvězňů. Kruté pro ní bude i to, že ji rodinní příslušníci nebudou moct navštěvovat tak často, jak by ji navštěvovali tady v Česku, protože cestovat do Pákistánu je trochu z ruky, než jezdit na Ruzyň nebo na Pankrác,“ přemítá Šándor.

Dodává, že jednu z možnosti, kterou by si případně mohla život za mřížemi usnadnit, je konvertovat k islámu. „Určitě to období ve vězení v Pákistánu nebude pro Terezu obdobím, na které bude ráda vzpomínat,“ podotkl Andor Šándor.

I když ve vězení Češka stráví poměrně dlouhou dobu, za to, co provedla z toho vyšla podle Šándora ještě docela dobře. Kolik si z toho nakonec odsedí, to je otázka na Pákistán. „Pravdou je, že problém bude, požádá-li o vydání do ČR, protože naše republika nemá s Pákistánem uzavřenou smlouvu o vzájemném vydávání vězňů k odpykání trestu,“ upozorňuje odborník.

Původní zdroj ZDE

Dívka má ještě šanci na odvolání. K tomu se na sociální síti vyjádřil právník Tomáš Tyl, který je přesvědčen o tom, že pašeračku drog „zradil“ její advokát tím, že chce zaplatit. Nezná prý sice ceny právníků v Pákistánu, ale představuje si, že tam běží tradice britského Common Law a právní zastupování deset měsíců v trestním řízení vyjde na 120 tisíc.

Je podle něj jasné, že si na odvolání vezme zálohu. Mimo jiné se také pozastavil nad tím, co si dívka vzhledem k tomu, že jí hrozil trest smrti, asi představovala. „Že jí dají u soudu svačinový balíček na cestu k letišti a koupí jí letenku do Prahy? První třída, šampíčko a krevety?“ poznamenal ironicky.

Za takový rozsudek by prý měla advokátovi políbit ruku. V kontextu s tím, že si není jistý, zda se v Pákistánu uplatňuje zásada zákazu reformatio in peius, která má obecně řečeno zajistit, že v případě podání odvolání nedojde ke změně napadeného rozhodnutí k horšímu. A pohrozil, aby Tereza na odvolačce nakonec nevyfasovala pětadvacet let.

Velký problém je, že proti stávajícímu trestu se nechce odvolat jen Tereza, ale i státní zástupce Aftab Ahmed, protože mu přijde moc mírný. Prokurátor se domnívá, že Tereze nebyl udělen trest za pašování tvrdých drog, ale takový, jako by u sebe měla pouze suroviny k jejich výrobě. Češka přitom u sebe měla prokazatelně heroin, informoval Blesk.cz. Více ZDE

„Chtěl bych, aby jí soud udělil maximální trest, tedy odnětí svobody na doživotí s dolní hranicí trestní sazby 25 let. Jde o závažný zločin pašování heroinu a Tereza dostala trest jako by u sebe měla pouze surové opium,“ prohlašuje žalobce ve službách Pákistánu. Nejvyšší soud by jeho požadavku mohl prý snadno vyhovět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

14:54 Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

Hosty druhé části nedělních Otázek Václava Moravce byli senátor Jiří Dienstbier z ČSSD a poslanci Ra…