Sankce proti Rusku: Toto zní z Knihovny Václava Havla

04.09.2014 11:12

V ruské válce s Ukrajinou nejde primárně o to, jestli Ukrajina uhájí svoje území, nebo o něj přijde, píše v komentáři ve čtvrtečních Hospodářských novinách Jan Hron z Knihovny Václava Havla. Podle Hrona má konflikt Ruska s Ukrajinou principiální povahu. „Jde v první řadě o to, jaké hodnoty získají navrch,“ píše ve svém zamyšlení, které list otiskl s titulkem „V konfliktu s Ruskem jde i o naši identitu“.

Sankce proti Rusku: Toto zní z Knihovny Václava Havla
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
reklama

Podle Hrona Rusko už dlouho prosazuje právo silnějšího. Přiznává, že Ukrajina není bez chyb, ale zatím se profiluje jako země, která usiluje o vstup mezi evropské státy. „Chce se hlásit k hodnotám, jako je respekt k právům jednotlivce, rovnost před zákonem, solidarita se slabšími, ochrana menšin,“ uvádí s tím, že ať chceme, nebo ne, Evropská unie je součástí tohoto principiálního konfliktu. EU totiž dala Ukrajině najevo, že chce, aby se stala plnohodnotným členem evropského soustátí. Proto prý jsme odpovědní za ukrajinskou budoucnost.

Je prý iluzí si myslet, že když teď „pustíme“ Ukrajinu, že zůstaneme klubem „těch správných“. Pasivitou podle Hrona jen posilujeme chuť Ruska získat další území. „Přivírání očí nad tím, jak někdo páchá zlo na našem bližním, nás samotné kazí,“ píše dále Hron.

Závěrem uvádí, že je stále zřetelnější, že diplomatickou cestou se válka na Ukrajině „uhladit“ nedá. Válka Ukrajiny s Ruskem nás prý staví před jasnou volbu. Buď se dáme svou pasivitou do služeb Ruska a jím prosazovaného zákona džungle, nebo začneme po Rusku tvrdě vyžadovat, aby se řídilo podle našich pravidel, tedy podle vlády práva a spravedlnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

4:44 Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

Vydírání Babiše a Petříčka. To vidí za kauzou zapojení ruských špionů do výbuchu skladu ve Vrběticíc…