Sankce zachránily Putina, je populárnější, než dříve. Oskar Krejčí vysvětluje, nad čím si Západ může ukroutit hlavu

03.04.2016 6:43

Politolog Oskar Krejčí se v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz zamýšlí nad tím, jak Rusko ve skutečnosti ovlivnily západní sankce. Vedly k udržení popularity ruského prezidenta Putina, rozhodně pána Kremlu nepoškozují, jak by si to asi Západ přál. Sankce totiž budou úspěšné až tehdy, když Vladimir Putin pane. Tak to alespoň vidí Krejčí. A přidává ještě jeden aspekt, z něhož usuzuje, že sankce škodí spíše Západu než Rusku.

Sankce zachránily Putina, je populárnější, než dříve. Oskar Krejčí vysvětluje, nad čím si Západ může ukroutit hlavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Ve Washingtonu probíhá summit o jaderné bezpečnosti , kterého se účastní i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ruský prezident však v USA není, rozhodl se setkání bojkotovat. Krejčí to přičítá negativní kampani, kterou Spojené státy proti Putinovi vedou. Pokud by někso chtěl, aby Putin do Spojených států přijel, měl by proto napřed vytvořit podmínky.

Média pracují ve prospěch vojensko-průmyslového komplexu

Velmi kriticky se vyjádřil také k práci západních médií. Kvůli Ukrajině a Severní Koreji. Ukrajinský prezident Petro Porošenko tvrdí, že je na tom jeho země tak zle kvůli bojům na východě země.

„Proboha – kdy vypukly, co bylo jejich příčinou? A skutečně tyto boje stvořily korupci a vládu oligarchů na Ukrajině? Ale zpět. Obdobně minulý týden strašil mediální orchestr informací, že Severní Korea provokuje odpálením jedné rakety krátkého doletu do moře. Takových raket je ve světě odpáleno za rok několik set, ne-li tisíc. Proč tedy ono mediální bití na poplach? Aby byla zastrašena Severní Korea? Ta takové řeči vítá, použije je k upevnění moci současného vedení. Zastrašována – nikoliv jednou raketou krátkého doletu, ale médii – je západní veřejnost, a to v duchu potřeb vojensko-průmyslového komplexu," míní Krejčí.

Kvůli Ukrajině Západ uvalil na Rusko sankce. Sankce, po jejichž zrušení volá např. rezident Zeman. A možná ví proč. Pokud totiž někdo doufal, že sankce oslabí pozici Vladimira Putina v samotném Rusku, přepočítal se.

„Sankce budou funkční tehdy, když se podaří svrhnout Putina. Jeho popularita, navzdory poklesu průměrné životní úrovně, láme rekordy – a to i díky sankcím. Podle týden starého výzkumu agentury FOM souhlasí s Putinovou politikou 81 % dotázaných a 70 % by jej v prezidentských volbách znovu volilo. Demokratickými nástroji Putina nelze odstranit. Proto asi ona snaha o skandalizaci útokem na „politickou“ část skupiny kolem něho…," pokračuje v analýze situace Krejčí.

Nový americký prezident snad bude chyxtřejší, doufá Krejčí

Americký prezident Barack Obama nejednou řekl, že sankce budou účinné až tehdy, když bude Rusko izolováno a to rozhodně není. Stačí se podívat na Čínu. Mimo to s ním dál komunikuje např. Německo. Na sankce tak doplatí především menší evropské státy, třeba Finsko. Nemluvě o tom, že snahou izolovat Ruskou federaci Západ poškozuje sám sebe. Dosavadní bezpečnost světa stála na propojení klíčových aktérů. Vzájemná obchodní závislost zaručovala, že se nevyplatí válčit. A vlastně to úplně nepůjde, protože Rusko potřebovalo ze Západu dovážet součásti moderních zbraňových systémů. Sankce ale vedly k tomu, že Rusové začali využívat svých nemalých vnitřních kapacit a v oblasti moderních zbraní už se téměř obejde bez Západu. A to pro světovou bezpečnost rozhodně není nejlepší zprávou.

„To je nejhorší možný výsledek sankcí. Teď už zbývá jenom doufat, že nový americký prezident bude mít kolem sebe lidi, kteří nestřílejí góly do vlastní branky. Naší společné branky, protože i my, Česko a Slovenko, jsme v tomto geopolitickém cyklu součástí Západu," uzavírá Krejčí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

14:25 Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude pla…