Šašek, klaun, tlama, řvoucí samec. Tomáš Halík a další české prozápadní osobnosti rok nadávaly Donaldu J. Trumpovi. To jestli uvidí velvyslankyně Ivana...

14.11.2016 4:40

Celá řada českých politiků, umělců či intelektuálů dlouhá léta směřovala k prozápadnímu kurzu naší země. I přesto v posledních měsících velmi ošklivě hovořili o Donaldu Trumpovi. Dochází tedy určitě k paradoxní situaci a nabízí se otázka, jak jejich poměr ke Trumpovi "ovlivní" budoucnost jejich i našeho národa. A to zejména vzhledem k tomu, že své přání být velvyslankyní USA v Česku vyjádřila Trumpova exmanželka Ivana.

Šašek, klaun, tlama, řvoucí samec. Tomáš Halík a další české prozápadní osobnosti rok nadávaly Donaldu J. Trumpovi. To jestli uvidí velvyslankyně Ivana...
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

Servítky s republikánským kandidátem si například rozhodně nebral kněz Tomáš Halík. "Donald Trump je populistická plechová tlama, až si člověk připadá jako v Čechách," uvedl například 23. prosince 2015 v Českém rozhlasu.

Pro server Novinky.cz o pár měsíců později pak při otázce, zda uvažuje o boji o Hrad, řekl následující: "V této chvíli o tom neuvažuji. Je teď taková hodina pro demagogy, jako jsou Donald Trump a Miloš Zeman. Současná situace jim nahrává, užívají si ji. Nebude to trvat věčně, vlna hysterie a strachu opadne. Ale nyní je jejich hodina."

Prvního července pak v Českém rozhlasu Plus zmínil, že tato velká kulturní krize je něco, co má velmi špatné důsledky a co prostupuje světem a podporuje nástup takových lidí, jako je Trump a jiní. "Já neříkám, že je to nějaká česká zvláštnost, že to, že v Americe má takovou popularitu populistický šašek, kterým je Trump, že to také něco vypovídá o stavu společnosti. A je pravda, že ten hlas těch elit a ten hlas mnoha lidí, kteří prostě nekriticky přebírají takové ty názory populistických médií, ty se velice všude rozcházejí, že v tom Oxfordu lidé říkali, jak je to možné, že ty lidé nedocenili prostě to, co, jaké budou důsledky tohohle kroku. V Americe, kde jsem byl také především v univerzitním prostředí, jsem nenašel nikoho, kdo by volil nebo podporoval Trumpa," dodal.

Anketa

Zvítězí Norbert Hofer v nadcházejících prezidentských volbách v Rakousku?

98%
2%
hlasovalo: 5994 lidí

O den později se pak rozhovořil v souvislosti s Trumpem i na serveru ČeskáPozice.cz. "I přes znepokojivé tendence uvnitř americké společnosti, jejichž viditelným projevem je podpora, kterou má Donald Trump, jsou Spojené státy zemí s hluboce zakořeněnou demokratickou tradicí a tradicí právní kultury – to je obrovský rozdíl oproti Rusku. A dnešní Rusko je ještě nebezpečnější než brežněvovské Rusko," zmínil.

Žádná země by neměla mít prezidenta, za kterého by se děti styděly, pronesl Žantovský

Nadšen z Donalda Trumpa rozhodně není ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Posoudíme-li předvolební výroky, jež pronesli ať už Donald Trump, nebo Hillary Clintonová, z pohledu záruk pro spojence vidím větší jistotu ve zvolení paní Clintonové. Je to věc rozhodnutí amerických voličů, ale zdá se mi, že zkušenosti a výroky Hillary Clintonové znamenají větší garanci udržení transatlantické spolupráce," uvedl 23. srpna 2016 pro Hospodářské noviny.

Krátce po volbách ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský napsal, že svět takový, jaký jej známe, skončil. Před více než půlrokem, 2. března 2016, v souvislosti s Donaldem Trumpem pak v pořadu Události, komentáře ČT24 uvedl, že žádná země by neměla mít prezidenta, za kterého by se děti styděly. 

Politolog Michael Romancov pak Trumpa nazval klaunem, a to již 24. ledba pro server E15.cz. Srovnal jej s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Jsem přesvědčený, že roste Angela Merkelová. To je politička, která umí o věcech komunikovat způsobem, který je v Evropě potřeba. To není klaun jako Donald Trump. Ona zosobňuje to, jak se to v Evropě musí dělat. Pomalu a s vědomím, že je nutné najít pevný společný základ. Když se najde, dá se na něm stavět. A myslím, že v tomto ohledu je úspěšná," uvedl.

Odpůrcem Trumpa je i odcházející ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. "Mým naprosto jasným favoritem v této dvojici je Hillary Clintonová, protože pro mě je Trump představitelem krajní populistické pravice a zcela nezodpovědné politiky. A naproti tomu Hillary Clintonová má za sebou desítky let činnosti, kdy se zasazovala o to, aby různé skupiny lidí měly rovné postavení ve společnosti. A myslím si, že to je přece jenom podstatně přijatelnější varianta pro Spojené státy a nakonec i pro svět," uvedl krátce před volbami, 8. listopadu, v Interview ČT24 Dienstbier.

Jako Hitler...

V souvislosti s Trumpem byl zmínil dokonce Adolf Hitler. Řeč je o čestném předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. "On není konzervativec, ale demagog. S konzervativní politikou nemá nic společného. Demagogové berou ze všech stran. Největší demagog 20. století – Adolf Hitler – vědomě nechal své straně název: národně socialistická. Když bylo potřeba, bral zleva, jindy zprava. Pravičáky potěšil uniformami a nacionalistickými hesly, levičáky výrazivem třídního boje a zavedením závodních rad," řekl 14. května Schwarzenberg v Právu. "Jsem příliš starý na to, abych se nechal uchlácholit řečmi, že nebude dělat to, co říká v předvolebním boji. Obyčejně lidé dělají to, co říkali. Také nikdo nevěřil tomu, co bylo psáno v Mein Kampfu, nebo tomu, když Gottwald říkal, že musí oponentům zakroutit krkem. A pak se všichni divili, že to ti pánové uskutečnili," dodal.

Velmi kriticky hodnotí Trumpa novinář Tomáš Klvaňa. “Velkohubý Donald přepisuje pravidla, která platila několik desetiletí. Jeho zjev(ení) nikdo nepředvídal, každý ho podceňoval, a teď se jedinou racionální reakcí zdá být panika,“ uvedl počátkem března na serveru Reflex.cz.

Když pak 13. října server ParlamentníListy.cz sledoval Klvaňu na besedě v Liberci, přinesl mimo jiné další negativní výrok v souvislosti s republikánským kandidátem. "Trump je nebezpečím pro liberální demokracii. Nemyslím, že je to magor, který by zahájil jadernou válku. Ale neuvědomuje si, že to, co říká, má reálný ekonomický a geopolitický dopad. Když řekne, že je mu jedno, když Saúdská Arábie bude mít atomovou bombu, tak to opravdu není ideální politik,“ uvedl.

Na serveru SvobodnéFórum.cz pak Klvaňa Trumpa 16. října srovnal s naším prezidentem Milošem Zemanem. „Ačkoliv je Zeman osobnost zničená egem a alkoholem, je přece jen v porovnání s Trumpem mnohem znalejší a informovanější. To ale opravdu není těžké,“ zdůraznil Klvaňa.

Šampion žvástu, uhodil na Trumpa Horáček

Své k Trumpovi řekl i textař a hudební skladatel Michal Horáček 7. listopadu na serveru iHNed.cz. "Pan Trump je šampionem žvástu, podporovaný Ruskem, hrozícím rozvalem NATO i EU, urážlivý vůči ženám a všemu vzdělanému a poctivému," řekl.

Ještě v březnu 2016 napsal na server Novinky.cz publicista Jiří Pehe, že Donald Trump je virál. "Pomáhá mu, že nepůsobí jako reálná lidská bytost, ale postava z nějakého komiksu. Už jeho samotný vzhled – mussoliniovský obličej pod zrzavou patkou ('tupé', vlasový implantát, skutečné vlasy?) – vytváří pocit, že jde o virtuální postavu," uvedl. Tehdy také Trumpa nazval Frankensteinem republikánů.

Proti Trumpovi vystoupila i vědkyně Helena Illnerová. "Volila bych paní Clintonovou. Ctí více demokratické hodnoty, má větší smysl pro sociální otázky a navíc rozumí více zahraniční politice než pan Trump. U něho bych se bála jeho populismu a obdivu k prezidentovi Putinovi. Řvoucích samců již bylo dost," uvedla den před volbami na serveru iHNed.cz.

A co řekl k Trumpovi ekonom Vladimír Dlouhý? Začátkem září se na serveru Echo24.cz vyjádřil následovně: "Osobně je Donald Trump milý chlapík, politicky je odpudivý. Symbolizuje přesně to, co on sám na Americe kritizuje, a jeho voličům to nevadí. Kombinace sebestřednosti, sebevědomí a hroší kůže mu umožňuje útoky odpůrců i kritiku médií přehlížet. Má úžasný dar přesně vystihnout, co v dané chvíli široké masy chtějí slyšet, a stručně a úderně to zformulovat. Definiční příklad populismu, a navíc není v dnešním světě sám," řekl.

Zástupce ředitele think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda se k Trumpovi nelichotivě vyjádřil krátce předtím, než bylo jasné, že Trump vyhraje. Na svém facebookovém profilu uvedl, že jde o "nejbrutálnější zprávu pro Litevce, Lotyše, Estonce či Ukrajince". "Ti se připravují na plnohodnotnou ruskou okupaci a ví, proč to dělají,“ myslí si Janda.

Clintonovou byl v červenci rozhodnut volit ekonom Jan Švejnar. Donalda Trumpa označil v rozhovoru s ČT24 za člověka, který je velice extrémní ve svém vyjádření. "A to je, myslím, to velké nebezpečí," uvedl tehdy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

16:59 Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

„Dlouhodobým operacím, jako byl Afghánistán, odzvonilo,“ zhodnotil předseda vlády Andrej Babiš na sl…