Šaškárna. Navalnyj to dobře věděl. Známý právník vnesl do kauzy světlo

18.01.2021 20:46

„Trapná šaškárna,“ právník Pavel Hasenkopf se vysmál zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného krátce poté, co přiletěl do Moskvy. Čelí obvinění, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu, který mu byl dříve uložen za údajnou zpronevěru. Hasenkopf na sociální síti vyjádřil přesvědčení, že Navalnyj chtěl být zatčen, aby mohl hrát „chudinku“.

Šaškárna. Navalnyj to dobře věděl. Známý právník vnesl do kauzy světlo
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8439 lidí
Jako odborník v oblastech práva Hasenkopf upozorňuje, že zatčení Navalného byl zcela legitimní postup a kolem případu panuje zbytečná komedie. „Jen trapná šaškárna. Když budu odsouzenej nebo propuštěnej na podmínku a nedostavím se včas a bez omluvy k probačnímu úředníkovi, taky mne dá státní zástupce zadržet a policie mne zatkne, jakmile to bude v její moci,“ uvádí na svém facebooku.

Ani nesmí v takovém případě činit jinak: „Zásada oficiality se tomu říká – státní zástupce JE POVINEN stíhat každý trestný čin, o kterém se dozví. A v Rusku tuhle zásadu jistě mají taky. Ergo kdyby ho nezatkli, sami by porušili zákon,“ podotýká.

Navalnyj si byl podle Hasenkopfa velmi dovře vědom toho, co jej čeká. „Navalnyj nepochybně věděl, co se stane, ostatně jeho obhájce to avizoval předem, nepochybně chtěl být zatčen, aby mohl hrát chudinku, tak si protiruské sankce nechte od cesty a šašky si dělejte z někoho jiného,“ napsal a závěrem vzkázal: „Sorry, že kazím vaše protiruské nadšení.“

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl dnes zatčen krátce po svém přistání v Moskvě. Podle svědků byl zadržen před tím, než oficiálně vstoupil na ruské území, když ukazoval pohraniční kontrole svůj pas.

Zatčen byl na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledaných osob v souvislosti se „systematickým porušováním“ režimu podmíněného trestu, který mu byl uložen za údajnou zpronevěru několika milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

Po přistání letadla Navalnyj ještě stihl dát přímo na moskevském letišti rychlý rozhovor. „Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované,“ citoval politika a blogera portál Meduza.io.

Známý kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina se vrátil do Ruska po několikaměsíčním pobytu v Německu, kde se zotavoval z následků otravy, z níž viní prezidenta a ruskou tajnou službu.

Kromě samotného Navalného bylo v Moskvě na letišti Vnukovo v souvislosti s jeho příjezdem zatčeno 58 osob, uvedl nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků.

 

 

 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…