Saúdové přišli s vlastní verzí smrti novináře na ambasádě. Byl to prý nešťastný konec bitky

20.10.2018 14:44

Saúdská Arábie dle očekávání nakonec připustila, že opoziční novinář Chašákdží zemřel na půdě její ambasády v Turecku. Údajně jeho smrti předcházela oboustranná bitka.

Saúdové přišli s vlastní verzí smrti novináře na ambasádě. Byl to prý nešťastný konec bitky
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

Posledních několik dní média spekulovala, že Saúdská Arábie nakonec přizná, že Chašákdží zemřel na saúdské ambasádě v Turecku. To se také nyní stalo, ale vysvětlení saúdské strany mnoho politiků a novinářů příliš neuspokojuje. Turecké zpravodajské služby na základě údajných důkazů tvrdily, že opoziční novinář se stal obětí předem promyšlené operace saúdských zpravodajců. Měl být před smrtí krutě mučen a následně jeho tělo bylo údajně rozřezáno a rozpuštěno v kyselině.

Turecká strana se však se svými důkazy, a mimo jiné také s nahrávkami, s nikým prozatím nepodělila. Americký deník The New York Times zmiňuje poněkud bohorovný přístup Donalda Trumpa, který od počátku vyšetřování zdůrazňuje presumpci neviny a při návštěvě letecké základny v Arizoně se nechal slyšet, že aktuální vysvětlení saúdské strany považuje za dostatečné. Nicméně také dodal, že vražda novináře je nepřijatelná a má na korunního prince Mohammeda ještě mnoho otázek.

Americký prezident se také dotkl tématu případných sankcí. Zároveň ale vyjádřil přání, aby Kongres neusiloval o zablokování obchodu se zbraněmi v řádech miliard dolarů. Američtí zákonodárci se však ve většině k nové verzi úmrtí Chašákdžího stavějí odmítavě. Na přijetí přísnějších opatření vůči Saúdské Arábii tlačí nejenom demokraté, ale i někteří republikáni. Včetně Trumpových spojenců.

„Stavím se vůči aktuální verzi saůdské strany velmi skepticky. Je opravdu těžko tuto verzi považovat za důvěryhodnou,“ napsal na svém twitteru republikánský senátor Lindsey Graham. Nicméně prezident před novináři označil nové vysvětlení saúdské strany jako první důležitý krok. „Jsem přesvědčen, že se blížíme k řešení velkého problému,“ zůstal americký prezident optimistický i ve svých dalších komentářích.

Podle amerického deníku si Trump nechce Saúdskou Arábii znepřátelit, protože spoléhá na podporu vládnoucí královské rodiny svému mírovému plánu pro urovnání konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. S králem Mohammedem je v úzkém kontaktu především Trumpův zeť a poradce v jedné osobě Jared Kushner. Právě on se stal v souvislosti s případem zemřelého opozičního novináře terčem asi nejvážnějšího obvinění.

Demokratický zákonodárce z Texasu Joaquin Castro jej podle serveru The Hill obvinil z podílu na smrti Chašákdžího. „Kushner společně se zpravodajskou službou předal saúdské straně seznam kritiků královské rodiny,“ uvedl Castro. Později svá slova poněkud mírnil. „Nechtěl jsem v žádném případě obviňovat Kushnera bez důkazů. Je ale třeba vyšetřit, do jaké míry americké zpravodajské služby sdílejí informace se svými saúdskými protějšky,“ vysvětlil Castro, který působí ve Výboru pro zpravodajské služby.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…