Sázení na zahraničních webech má stále zelenou. Stát chce tomu zamezit

16.04.2012 13:46

Již čtyři měsíce platí v Česku novela loterijního zákona, ale možnosti utrácet peníze na zahraničních sázkařských webech nezamezila. Náměstek ministra financí Tomáš Zídek pro Český rozhlas v souvislosti s tím potvrdil, že resort financí nemá tak žádnou možnost zjistit, kolik peněz státu uniká. Proto chystá novou normu.

Sázení na zahraničních webech má stále zelenou. Stát chce tomu zamezit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Stovky milionů korun ročně unikají českému státu tím, že nedokáže zdanit peníze, které Češi prosázejí na nepovolených zahraničních webech. Sázení sice zakázala lednová novela loterijního zákona, sázkařské weby registrované na Maltě nebo třeba v Číně si z toho ale hlavu nedělají, informuje Český rozhlas.

„Pokud lidé sází na nepovolené internetové kurzové sázky, protože asi jen pět jich je povoleno v České republice, tak my nemáme vůbec žádnou šanci zjistit, kolik se prosází,“ potvrdil pro rozhlas v této souvislosti náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Podle zjištění rádia navíc ani nikdo nezjistí, kdo skutečně sází a tak je ohrožena i regulérnost takového zápasu. „Příkladem může být aktuálně řešený případ nestandardního řízení fotbalového utkání mezi dorostem Ostravy a Slovácka,“ zmínil dále rozhlas.

 O kolik peněz stát tak přichází? „V průměru se sází na prvoligové utkání na Českou republiku kolem v řádech statisíců eur, v případě těch klubů, které se prosadí v Evropě a jsou tedy známější na západě, může jít o objem až milion eur na utkání,“ uvedl bezpečnostní manažer Fotbalové asociace Martin Synecký.

Ministerstvo financí plánuje, že do tohoto zmatku vnese větší řád a to proto, že v Evropě se k regulaci internetového sázení odhodlaly již dva státy. Například Dánsko povolilo zahraničním sázkovým firmám sázení pod podmínkou, že sázky dánských občanů povedou na zvláštním účtu, který pak zdaní. Itálie pak zavedla, že ze zákona veškeré sázky jdou přes nějakou centrální adresu, kterou spravuje ministerstvo financí, kde se odvedou daně. Jinak řečeno data tady „prolezou“ přes jeden server a jdou dál na Maltu nebo na Gibraltar.

Možná půjdou cestou Italských legislativců

Jak ale zdanění plánují čeští legislativci? „My bychom potřebovali primárně rozhodnutí, že zavedeme volný trh s těmito službami, což samo o sobě je velmi citlivé, a za druhé, že zákon, který toto schválí, dá aspoň tři roky na zavedení systému státního dozoru,“ vysvětlil k tomu náměstek Zídek.

Resort chce prý jít italskou cestou „To je sice trochu dražší varianta, ale nám se líbí, čili my bychom ji rádi zrealizovali,“ zmínil dále náměstek ministra. 

Samotné znění zákona má již prý resort financí připravené, ale zatím nemá zcela jasno v tom, jestli tuto možnost regulace internetového sázení opravdu do zákona vypustí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …