„Odtrhává se Česká republika od svých spojenců?“ I tuto otázku pokládá politolog Josef Mlejnek v souvislosti se čtvrteční schůzkou Zemana se šéfem Kremlu. „Hlavní problém je, že z Evropské unie tam nejeli nejvyšší představitelé, státy vyslaly delegace na úrovni ministrů zahraničí nebo velvyslanců. My jsme jediný stát EU, který tam poslal hlavu státu,“ připomíná Mlejnek. „Politika je také o tom, s kým se setkáváte, kdo přijede a kdo ne. Projevujeme inklinaci k autoritářským režimům? Je to samozřejmě velmi nešťastná politika,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Mlejnek
Koller: Vojensky by Rusko a Čína stačily na kohokoli
Prezident Vladimir Putin mimo jiné na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem zmínil, že existující problémy je třeba řešit „spojeným úsilím, aniž se od sebe vzájemně odvrátíme a rozejdeme se“ a k tomu doplnil směrem k Zemanovi: „Plně sdílíme toto vaše stanovisko.“ Vojenský analytik Martin Koller považuje setkání samo o sobě za zajímavé: „Je to setkání prezidenta našeho ministátu, který funguje jako kolonie, s představiteli dvou velmocí, což se běžně nestává. Čína se ekonomicky přibližuje pozici první světové velmoci, vojensky sice ne, ale vojensky by patrně s Ruskem stačila na kohokoli,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.
Rusové k nám prý mají dobrý vztah, ale my se k nim chováme jako nepřátelé

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá