Schwarzenberg: ČSSD po volbách ovládne Chovanec, půjde s Babišem. Zaorálka vyženou jak kozla do pouště

26.07.2017 8:23

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se rozpovídal o tom, co nás čeká po volbách. Zmínil koalici proti vítěznému hnutí ANO Andreje Babiše, protože v ODS i v ČSSD se najdou lidé, kteří baží po moci. U sociálních demokratů je to prý třeba Milan Chovanec, který podle knížete ve vhodnou chvíli, obrazně řečeno, „vrazí Zaorálkovi kudlu do zad“ a dohodne se s Babišem.

Schwarzenberg: ČSSD po volbách ovládne Chovanec, půjde s Babišem. Zaorálka vyženou jak kozla do pouště
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V rámci "Expedice neuhneme 2017" představovala TOP 09 svůj volební program v Únětickém pivovaru. Zúčastnili se čestný předseda Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a poslanec Martin Plíšek

Na podzim proběhnou v Česku volby, které podle Schwarzenberga nedopadnou pro ČSSD zrovna povzbudivě, strana je nevyhraje a zúčtuje s volebním lídrem Lubomírem Zaorálkem i dosavadním premiérem Bohuslavem Sobotkou.

„Mám ohavné podezření, že po volbách, které pro sociální demokracii nedopadnou slavně, to skončí jako u starých Izraelitů. Ti vyhnali kozla do pouště a podobně vyžene ČSSD do politické pouště Sobotku a taktéž Zaorálka. A ovládat scénu bude Chovanec. Kdybych byl Zaorálkem, požádal bych armádu, aby mi obstarala skálopevně neprůstřelnou vestu. Hlavně na ochranu zadních partií,“ doporučuje Schwarzenberg v rozhovoru pro E15.

Jak Chovanec, tak Babiš jsou lidé, kterým se rozhodně líbí představa, že budou mít moc, a aby si ji udrželi, nějak se dohodnou, však už se z vlády znají čtyři roky, takže to prý půjde. A kdyby Zaorálek ve vedení strany zůstal a Chovancovi by se nepodařilo ČSSD plně ovládnout, Babiš se prý domluví na tiché podpoře své vlády třeba s komunisty. Hlavně, aby zůstal u moci.

Posléze se kníže rozhodl vysvětlit, proč se TOP 09 spojila s Liberálně-ekologickou stranou (LES) Martina Bursíka. Obě strany prý chtějí chránit lesy, které jsou drancovány. „Už to ostatně někdo řekl, že ze stran zastoupených v parlamentu jsme nejzelenější, na což jsem patřičně hrdý. Když je člověk konzervativní, tak je mu ochrana přírody blízká. Pamatuji si, jak před padesáti lety vznikli Zelení v Německu. Otec, který byl velmi zvídavý, po přečtení jejich programu řekl, že kdyby vynechali ty neomarxistické blbosti, tak by se s nimi v jejich názorech shodoval,“ prozradil Schwarzenberg.

Kníže věří, že TOP 09 ve volbách uspěje, protože lidé zase začínají mít zájem o politiku. I díky tomu si Schwarzenberg myslí, že ANO Andreje Babiše nakonec neuspěje tak moc, jak dnes ukazují průzkumy. Voliči by sice mohli roztříštit síly a odevzdat pár hlasů Pirátům, pár hlasů Starostům a tak podobně, a tím vlastně oslabit demokratický tábor, do kterého Schwarzenberg nepočítá ANO a komunisty. Čestný předseda TOP 09 by proto byl raději, kdyby voliči nedávali hlasy Pirátům. Už proto, že údajně nemají příliš silný vztah k právu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zákaz! Klaus ml. chce zničit financování politiků z ciziny. A připomněl, co se prý ušilo na Babiše

18:58 Zákaz! Klaus ml. chce zničit financování politiků z ciziny. A připomněl, co se prý ušilo na Babiše

Hnutí Trikolóra má sice ve Sněmovně jen dva poslance, ale jako každá sněmovní strana uspořádala před…